Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Tokio pokryje dachy fotowoltaiką. To nowy obowiązek

Tokio pokryje dachy fotowoltaiką. To nowy obowiązek

Tokio pokryje dachy fotowoltaiką. To nowy obowiązek

Dachy w Tokio będą obowiązkowo pokrywane fotowoltaiką. Propozycja nowych przepisów jest efektem porozumienia zawartego przez władzę z branżą PV w Japonii. Stolica Kraju Kwitnącej Wiśni daje przykład dobrej współpracy sektora publicznego i prywatnego.

Dachy w Tokio z fotowoltaiką

W piątek 2 grudnia rząd metropolitalny Tokio i Japońskie Stowarzyszenie Energii Fotowoltaicznej podpisały strategiczne porozumienie. Władze łączą siły z branżą OZE, aby promować instalowanie paneli słonecznych na dachach domów.

Umowa stanowi, że obie strony będą współpracować przy opracowywaniu sprzętu, tworzeniu kanałów recyklingu zużytych paneli i budowaniu zrównoważonego łańcucha dostaw. Porozumienie zostało zawarte dzień po tym, jak w czwartek władze Tokio przedstawiły poprawkę do rozporządzenia wprowadzającego obowiązek stosowania paneli słonecznych. Jeśli zostanie uchwalona, nowe prawo będzie pierwszym tego rodzaju w Japonii.

Tokio chce wprowadzić obowiązek instalowania paneli słonecznych w nowo budowanych domach od kwietniu 2025 roku. Szacuje się, że przepisy obejmą około 50 głównych firm zajmujących się budową domów. Władze metropolitalne będą pracować nad zwiększeniem programu subsydiów, tak aby usprawnić wprowadzenie w życie nowego systemu.

Obowiązek montażu fotowoltaiki w Tokio

Gubernator Tokio Koike Yuriko nawiązując do zawartej umowy, stwierdziła że ​​chce zwrócić uwagę na zalety wynikające z odnawialnych źródeł energii. 

Pracując razem, chcielibyśmy pokazać obywatelom Tokio korzyści i promować wykorzystanie energii odnawialnej jako podstawowego źródła energiipowiedziała gubernator Tokio Yuriko Koike.

Dyrektor Japońskiego Stowarzyszenia Energii Fotowoltaicznej Koyano Toshihide stwierdził natomiast, że Tokio ma objąć wiodącą rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Branża PV wykorzysta umowę jako okazję do podjęcia wszelkich wysiłków w celu promowania paneli słonecznych.

Prawo dotyczące obowiązkowego montażu modułów fotowoltaicznych w Tokio prawdopodobnie obejmie nowe domy z dachami o powierzchni większej niż 20 metrów kwadratowych. Przepisy znajdą także zastosowanie wobec budynków o łącznej powierzchni dachu mniejszej niż 2000 metrów kwadratowych. 

Regulacje mogą ponadto zmusić firmy do zainstalowania paneli słonecznych na 30% powierzchni ich dachów. Przedsiębiorstwa nie będą musiały zainstalować paneli fotowoltaicznych na wszystkich budowanych przez siebie nieruchomościach, ale zostaną poproszone o osiągnięcie określonego celu w zakresie udziału ich budynków w montażu paneli. W niektórych częściach miasta fotowoltaika zajęłyby aż 85% szczytów budynków, w innych 70%, a okręgach takich jak Chiyoda i Chuo jedynie 30%.

Nowe przepisy prawdopodobnie także zobowiążą deweloperów i instalatorów do korzystania z fotowoltaiki producentów szanujących prawa człowieka. Oznacza to, że wykluczone będzie użycie modułów fotowoltaicznych produkowane m.in. w chińskim regionie Xinjiang. Chińska Republika Ludowa, wiodący na świecie producent PV, zmusza tam do przymusowej pracy mniejszość etniczną Ujgurów. Japonia nie chce przykładać ręki do tych niewolniczych praktyk.

Obowiązek montażu fotowoltaiki to duży impuls do rozwoju OZE. Jakie jeszcze kraje wprowadzają zapisy dotyczące obligatoryjnej instalacji modułów PV?

Obowiązkowy montaż fotowoltaiki

Obowiązkowy montaż fotowoltaiki na parkingach, które mają od 80 do 400 miejsc, to efekt nowego prawa uchwalonego we Francji. Parkingi będą miały pięć lat na dostosowanie się do nowych przepisów, począwszy od 1 lipca 2023 roku. 

Place parkingowe z ponad 400 miejscami mają mniej czasu – będą musiały dostosować się do nowych przepisów w ciągu trzech lat. W przypadku dużych parkingów, co najmniej połowa ich powierzchni będzie musiała zostać pokryta panelami słonecznymi. Taka sytuacja może mieć miejsce m.in. w pobliżu dworców kolejowych i lotnisk.

W 2020 roku Francja jako jedyny kraj UE nie wywiązała się ze swoich zobowiązań w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, ponieważ nadal opiera się głównie na energetyce jądrowej. Francuski rząd uważa, że ​​nowe prawo pozwoli na wygenerowanie do 11 gigawatów dodatkowej mocy odnawialnej. Jakie jeszcze korzyści przynosi fotowoltaika na parkingach?

źródło: pv-magazine.com, 3.nhk.or.jp .japantimes.co.jp, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.