Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Topniejąca czapa lodowcowa odkryła antyczne skarby

Topniejąca czapa lodowcowa odkryła antyczne skarby

Grupa naukowców z Norwegii i Wielkiej Brytanii dokonała niezwykłego odkrycia. Z topniejącego lodu szczytów gór Jotunheimen wyłoniły się bezcenne strzały, które swoje pochodzenie wywodzą jeszcze ze starożytności.

Nieoczekiwany efekt globalnego ocieplenia

Badacze ujawnili swoje wyjątkowe znalezisko na łamach czasopisma „The Holocene”. Odsłonięta powierzchnia, którą wcześniej zajmował stały lód, kryła historyczną tajemnicę. Znaleziono bowiem dużą liczbę antycznych strzał, które mają ogromną wartość archeologiczną. Początkowo poszukiwacze trzymali swoje odkrycie w tajemnicy, aby uniknąć możliwości skażenia. 

Nie pierwsze takie odkrycie

W wyniku ocieplenia klimatu zmniejsza się drastycznie powierzchnia stałego lodu. Okazuje się, że pod nią kryje się jeszcze wiele tajemnic. I tak w 2006 roku archeolog Reidar Marstein znalazł but leżący obok topniejącej kry. Jego pochodzenie ocenia się na 5600 r. p.n.e. Prawdopodobnie pochodził jeszcze z ery Vikingów, chociaż ostatnie badania wskazują, że mógł być nieco młodszy i mieć 3300 lat. Trwają dalsze badania nad tym znaleziskiem. Skąd jednak but tam się wziął? Badacze doszli do wniosku, że teren gór Jotunheimen był miejscem, gdzie kilka tysięcy lat temu polowali łowcy. Postanowiono więc iść tym tropem i niedługo później odnaleziono historyczne strzały.

Datowanie strzał

Wstępne badania wykazały również, że nie wszystkie strzały pochodzą z tego samego okresu. Szacuje się, że niektóre stworzono w epoce kamienia, a najmłodsze mogły pochodzić już ze średniowiecza. Ich wiek waha się więc pomiędzy 6 000 a 800 lat przed Chrystusem.

Biologiczne ślady życia sprzed tysięcy lat

Oprócz sześćdziesięciu ośmiu strzał odkrywcy natrafili również na poroża i kości reniferów. Byli jednak zaskoczeni, że nie było ich zbyt wiele, zważywszy na to, że myśliwi poprzednich epok urządzali tu swoje polowania. To jeszcze nie koniec eksploracji norweskich gór w poszukiwaniu archeologicznych skarbów. Ciekawe, co jeszcze odsłonią przed nami te pełne tajemnic szczyty.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.