Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Transformacja energetyczna w ocenie mieszkańców Bełchatowa

coal

Transformacja energetyczna w ocenie mieszkańców Bełchatowa

Zgodnie z planem, po 2050 roku nastąpi likwidacja wyrobisk górniczych bełchatowskiego kompleksu energetycznego. Co o transformacji energetycznej myślą mieszkańcy regionu? Wiemy, dzięki badaniu przeprowadzonym przez pracownię 4P Research Mix.

Racjonalna i nieunikniona, choć trudna

Tak decyzję oceniają mieszkańcy Bełchatowa. 84% badanych ma świadomość, że kopalnia w ich mieście zostanie zamknięta. Zdecydowana większość, bo 72% widzi potencjał dla rozwoju ich regionu w kierunku odnawialnych źródeł energii. Co wpłynęło na decyzję o przeprowadzeniu transformacji? Według 70% uczestników badania to wyeksploatowanie złóż węgla w okolicy, 38% wskazało na decyzje Unii Europejskiej i tyle samo na niski poziom ekologii węglowych źródeł energii.

Co ważne, mieszkańcy Bełchatowa zdają sobie sprawę, że zmiany klimatu są wywołane działalnością człowieka. Dla 74% badanych decyzja o transformacji energetyki ściśle wiąże się z poprawą jakości powietrza. 59% wymieniło złą jakość powietrza, jako czynnik, który wyróżnia negatywnie region bełchatowski spośród innych regionów w kraju. Natomiast 34% uważa, że ilość zanieczyszczeń w powietrzu stopniowo się zwiększa.

Co dalej? OZE

Aż 96% respondentów uważa, że polski rząd powinien wspierać rozwój energetyki odnawialnej. Odnawialne źródła energii to według 72% badanych przyszłość energetyki, ale także potencjał dla rozwoju regionu Bełchatowa. Z wypowiedzi respondentów w grupie wiekowej 15 – 35 lat wynika, że młodzież ma świadomość negatywnego wpływu kopalni. 54% badanych w tej grupie wiekowej uważa, że kopalnia ma zły wpływ na środowisko.

Badanie lokalnych nastrojów społecznych wokół transformacji regionu przeprowadziła na reprezentatywnej grupie 500 osób dla powiatu bełchatowskiego w listopadzie i grudniu 2020 r. pracownia badawcza 4P Research Mix na zlecenie PGE. 

Na terenach pogórniczych bełchatowskiego kompleksu energetycznego ma powstać największy w centralnej Polsce kompleks wypoczynkowy. 

Zgodnie z planem, po 2050 r. nastąpi likwidacja wyrobisk górniczych. Po napełnieniu ich wodą powstaną jeziora, których lustro wody będzie miało łączną powierzchnię ok. 4000 hektarów, a ich maksymalna głębokość sięgnie ok. 170 m. Dla porównania warto przypomnieć, że maksymalna głębokość Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce, wynosi nieco ponad 100 metrówmówiła w maju 2020 roku Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

źródło: informacja prasowa, belchatow.naszemiasto.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.