Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Transport samochodowy źródłem smogu?

Transport samochodowy źródłem smogu?

W dniach od 1 do 2 marca 2017 r. w Targach Kielce odbyły się spotkania branżowe w ramach XX Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz XV Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia.

Główny zakres tematyczny spotkań dotyczył rozwoju energetyki, elektrotechniki, odnawialnych źródeł energii oraz samochodów elektrycznych. W ramach ENEX 2017 powstał pierwszy w Polsce Inkubator Elektroenergetyczny, czyli miejsce do prezentacji jeszcze nie wdrożonych pomysłów i rozwiązań dla sektora elektroenergetycznego.

Równolegle wydarzeniom tym towarzyszyły XVIII Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, promujące po raz kolejny nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania wspierające gospodarowanie odpadami, ochronę środowiska oraz kreowanie postaw proekologicznych.

Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Witold Bruzda uczestniczył m.in. w konferencji pod nazwą „Czyste powietrze nad świętokrzyskim”, zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Spotkanie poświęcono tematyce jakości powietrza w regionie, w szczególności poruszono kwestie wpływu zanieczyszczeń na zdrowie, kontroli spalania w piecach indywidualnych, procedury podłączenia mikroinstalacji do sieci oraz sposobu finansowania działań związanych z likwidacja niskiej emisji.

O smogu i autach elektrycznych, specjalnie dla portalu swiatoze.pl, opowiadał Robert Barski, Smart Data Lights: Wykorzystanie aut z napędem elektrycznym jest ogromną szansą w kierunku redukcji, popularnego w ostatnim czasie smogu. Samochód elektryczny, sam w sobie, emituje niewielką ilość cząstek stałych, pochodzą one jedynie z zużycia układu hamulcowego i opon.

O wpływie transportu samochodowego na zanieczyszczenie powietrza rozmawialiśmy z dr inż. Rafałem Setlakiem z Politechniki Śląskiej, który zaznaczył, że: Problemem jest brak danych o emisji cząstek stałych i związków, które powodują smog.  Z różnych źródeł wiemy, że jest to miedzy 9-15%, czasami źródła mówią, że w miastach nawet 60-70% emisji cząstek stałych pochodzi z transportu. Inne szacunki mówią, że tylko 7-10% zanieczyszczeń pyłami ciężkimi pochodzi z rur wydechowych. Reszta to emisje, które będą zawsze powstawały, czyli z zużycia układów hamulcowych, opon czy poderwany pył z jezdni.

Jak w takim razie walczyć z emisją cząstek pochodzących z transportu – zobacz cały wywiad:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.