Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Trio antywęglowe: Polska, Rumunia i Niemcy podjęły lokalną współpracę

Trio antywęglowe: Polska, Rumunia i Niemcy podjęły lokalną współpracę

Trzy regiony i przedstawiciele trzech krajów chcą wziąć udział w europejskiej transformacji energii. Jaką alternatywę dla węgla brunatnego widzą inicjatorzy międzynarodowej akcji „Reboost – a Boost for Rural Lignite Regions”?

Krok w kierunku transformacji

W zeszłym roku w Europie wydobyto 244 mln ton węgla brunatnego. Połowa pochodziła z Niemiec, które przewodzą w jego produkcji. W tym samym roku pojawił się projekt Reboot, będący odpowiedzią na plany dotyczące Sprawiedliwej Transformacji. 

Unijny projekt skupia się na węglu, jako najbardziej zanieczyszczającej formie wytwarzania energii. To paliwo kopalne o najniższej jakości i małej gęstości ma bezpośredni wpływ na zdrowie i w dalszej perspektywie na klimat. Trzeba spalać go więcej niż w przypadku innych paliw kopalnych.

Uczestnicy projektu to Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu, Centrum Rozwiązań Systemowych, Politechnika Brandenburska Cottbus-Senftenberg, Izba Handlowo-Przemysłowa i Rolnicza Timis (KCIANT) E3G Niemcy, Bankwatch Rumunia oraz Instytut Zielonej Przyszłości.

Wymiana doświadczeń

W inicjatywie „Reboost – a Boost for Rural Lignite Regions” chodzi o to, aby zaangażować w transformację energetyczną obszary trzech krajów: wschodnią Wielkopolskę, niemieckie Łużyce i rumuński region Gorj. Podstawową ideą jest tu wzajemne czerpanie wiedzy i wymiana doświadczeń. Chociaż każdy z regionów jest na innym etapie odejścia od węgla, to połączyła je chęć stworzenia lepszej, zdrowszej i zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Regiony wyszczególniły też powszechne problemy, widoczne w każdym regionie: wolne tempo gospodarki, starzejące się społeczeństwo, czy duże bezrobocie.

Współpracując z regionami węglowymi w całej Europie, EIT Climate-KIC opracowuje najskuteczniejsze podejścia do wspierania sprawiedliwej transformacji. Angażując lokalnych liderów zmian, społeczności i budując połączenia między regionami węglowymi, dajemy kompetencje i siłę do koniecznych przemian. Jedną z głównych blokad, jakie zidentyfikowaliśmy, analizując regiony węgla brunatnego w EU, jest brak dialogu, współpracy i szukania właściwych ścieżek do uczenia się od siebie. Celem projektu jest umożliwienie dialogu regionów na różnych etapach transformacji. mówi Joanna Sabat z Reboost i EIT Climate-KIC.

Chcesz poznać historię węgla w Polsce? Czytaj więcej w artykule Cała prawda o węglu.

Rozwiązania nie przyjdą same

Wypracowano więc trzy obszary projektu: zrozumienie ekosystemów w regionach, określenie barier na drodze do efektywnej transformacji energetycznej i poszukiwanie rozwiązań i nowych szans dla regionów.

W sierpniu odbywają się rozmaite wydarzenia towarzyszące inicjatywie. Np. plenerowe rozmowy o klimacie oraz prezentacje w pociągu kultury Deutsche Bahn (21 do 22 sierpnia). W drodze z Berlina do Wrocławia zaplanowano prezentacje i interaktywne gry z pasażerami na temat rozwoju Łużyc.

źródło: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.