Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Tylko 16% właścicieli fotowoltaiki magazynuje nadwyżki energii! Do czego Polacy wykorzystują dodatkową moc?

Tylko 16% właścicieli fotowoltaiki magazynuje nadwyżki energii! Do czego Polacy wykorzystują dodatkową moc?

W Polsce magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii nie jest często stosowanym rozwiązaniem. Robi to tylko 16% właścicieli fotowoltaiki – wynika z badania Oferteo.pl. Tymczasem można dzięki temu zaoszczędzić, w szczególności na zasilaniu domowych urządzeń. Jest to korzystne zwłaszcza w okresie mniejszego nasłonecznienia, czyli jesienią i zimą.

Większość instalacji fotowoltaicznych bez magazynowania energii

Według badania przeprowadzone wśród właścicieli fotowoltaiki,  zdecydowana większość z nich (84%) nie wykorzystuje w pełni możliwości tej technologii, ponieważ nie magazynuje nadwyżek energii. 

Natomiast efektywność produkcji prądu ze światła słonecznego zależy od pory roku, dnia i stopnia zachmurzenia w danym momencie – dlatego wydajność fotowoltaiki jest zmienna. Magazynowanie energii pozwala uzyskać oszczędności, które przydadzą się, gdy zapotrzebowanie na nią przewyższy możliwości produkcyjne instalacji.

Nadwyżki wyprodukowanej energii zasilają domowe urządzenia, źródło: mat. prasowe

Do czego wykorzystywana jest magazynowana energia?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych wykorzystują nadwyżki energii przede wszystkim do zasilania domowych urządzeń (61% wskazań). 

Kolejne miejsca zajęły rozwiązania służące do zarządzania temperaturą w domowych instalacjach: podgrzewania wody (32%) oraz do klimatyzacji (25%). 

Poza tym ankietowani zużywają magazynowany prąd do pomp ciepła i stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Należy podkreślić, że fotowoltaika przynosi oszczędności według 70% badanych, bez względu na to, czy magazynują oni energię.

Jesień najczęściej wybieraną porą na montaż instalacji fotowoltaicznych, źródło: mat. prasowe

Kiedy zapotrzebowanie na magazynowaną energię jest największe?

Magazynowane nadwyżki produkowanej energii mogą się przydać w miesiącach jesiennych, kiedy najwięcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych.

Według danych z badania Oferteo okres najbardziej wzmożonej pracy dla monterów trwa od września do listopada. W tym czasie przeprowadzono 45% wszystkich realizacji u ankietowanych. Najczęściej wskazywanym przez nich miesiącem prac jest październik (19%). Z kolei najmniej zleceń realizowanych jest w lutym, ponieważ tylko 3%.

Jeśli planuje się montaż fotowoltaiki na jesień, należy wziąć pod uwagę, że jest to najbardziej oblegany termin w roku, dlatego dobrze jest zacząć szukać specjalistów z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepszy będzie czas, kiedy nie ma jeszcze dużego zapotrzebowania na rynku – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Montaż instalacji przeważnie trwa nie dłużej niż miesiąc. Dotyczy to aż 87% przypadków. Większość ankietowanych ocenia, że realizacja zlecenia odbyła się bezproblemowo (52%). Co więcej, 68% respondentów przyznaje, że nie było żadnych utrudnień, które wpłynęły na wzrost ostatecznych kosztów instalacji. Zadowolenie z wyboru wykonawcy deklaruje nawet 88% badanych.

Dane przedstawione w „Raporcie o fotowoltaice w Polsce” pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 499 osób.

źródło: mat.prasowe, oferteo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.