Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Udany pilotaż systemu chroniącego ptaki przed turbinami wiatrowymi

wiatraki turbiny wiatrowe

Udany pilotaż systemu chroniącego ptaki przed turbinami wiatrowymi

Półroczny pilotaż systemu chroniącego ptaki przed kolizją z turbinami wiatrowymi prowadzony przez PGE Energia Odnawialna na farmie wiatrowej w Kopaniewie (Pomorskie) zakończył się sukcesem, poinformowała spółka.

System może zatrzymać turbinę

Testy systemu chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych były prowadzone na Farmie Wiatrowej Lotnisko należącej do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE.

– Zbudowany przez polską firmę Bioseco system monitoringu składa się ze specjalnego, autorskiego oprogramowania współpracującego z 24 kamerami HD zamontowanymi w ośmiu modułach na wieży wiatraka. Jest on w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie samoczynnie wybrać adekwatne działanie minimalizujące ryzyko kolizji. Może to być ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub automatyczne zatrzymanie turbiny – wyjaśnia rzecznik prasowy spółki Maciej Gelberg.

Bardzo wysoka skuteczność systemu

Testy na farmie wiatrowej w miejscowości Kopaniewo trwały 6 miesięcy. Ich celem było sprawdzenie skuteczności systemu pod kątem wykrywalności ptaków lecących w różnej odległości od wiatraka oraz określenie skali przypadków, gdy zatrzymanie turbiny nastąpiłoby z powodu wykrycia obiektu innego niż ptak.

Pilotaż, w którym uczestniczyli również ornitolodzy, zakończył się sukcesem. Okazało się, że skuteczność systemu jest bardzo wysoka. Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 m od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80%, podobnie jak żurawi w obrębie 500 m od wiatraka podał Gelberg.

Przypadki fałszywych wykryć

Bardzo dobre rezultaty osiągnięto też w przypadku fałszywych wykryć. Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4%.

– Zachęcające były też wyniki związane z okresowym wyłączeniem turbin. Dzięki zastosowaniu systemu może być ich nawet o 80% mniej zaznaczył Gelberg.

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.