Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

UE nakłada embargo na węgiel z Rosji. Kiedy wejdzie w życie?

UE nakłada embargo na węgiel z Rosji. Kiedy wejdzie w życie?

Państwa członkowskie UE wkrótce zamkną porty dla rosyjskich tankowców. Po ponad miesiącu od inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska decyduje się na radykalny krok w stronę uniezależnienia energetyki od surowców importowanych z kraju agresora. Czym wkrótce zastąpimy rosyjski węgiel? 

UE blokuje dostawy rosyjskiego węgla 

We wtorek 5 kwietnia Komisja Europejska zaproponowała piąty pakiet sankcji na Rosję w związku z wojną w Ukrainie. To pierwszy raz, kiedy UE decyduje się na tak radykalne kroki w sektorze energetycznym. Embargo ma obowiązywać od sierpnia 2022 roku. 

Ten bardzo istotny pakiet rozszerza sankcje przeciwko Rosji na nowe obszary, a w szczególności przewiduje sankcje przeciwko oligarchom, rosyjskim propagandowym członkom aparatu bezpieczeństwa i wojskowego oraz podmiotom w sektorze przemysłowym i technologicznym związanym z rosyjską agresją na Ukrainęoświadczyła Rada Unii Europejskiej.

Energetyka UE była do tej pory silnie uzależniona od surowców importowanych z Federacji Rosyjskiej. Węgiel z Rosji to ponad 45% unijnego importu tego surowca. 

Lista rosyjskich produktów zablokowanych przez  UE ma również obejmować niektóre „krytyczne surowce i sprzęt” o wartości szacowanej na 5,5 mld euro rocznie. 

Przychody z eksportu finansują działania zbrojne 

Ostatnie decyzje Unii Europejskiej zapadły w związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie, m. in. ujawnieniem masowych mordów ukraińskich cywili dokonywanych przez żołnierzy rosyjskich. 

O odcięcie od rosyjskich surowców woła od początku wojny wiele głosów z całego świata. Import paliw kopalnych z Federacji Rosyjskiej jest niczym innym, jak współfinansowaniem działań zbrojnych w Ukrainie. Od początku wojny UE zapłąciła Rosji za surowce aż 19 mld euro. 

Przeciwko importowi surowców z Rosji protestował m. in. Greenpeace:

Czym zastąpić rosyjski węgiel?

Zaledwie kilka dni temu polski rząd ogłosił prace nad strategią odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych – węgla, ropy oraz gazu do końca 2022 roku. Chociaż w przypadku nałożenia unijnego embargo kontynuowanie procedury jest niepotrzebne, wypracowany plan może okazać się kluczowy. 

Polska chciała zastąpić rosyjski węgiel własnym surowcem oraz tym zagranicznym – z USA, Australii, Kolumbii i USA. Oczywiste jest, że ceny węgla wkrótce poszybują wysoko w górę, a polskie wydobycie nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania na tyle, aby nie stało się do odczuwalne. 

Kiedy embargo na ropę z Rosji?

Unia Europejska jest gotowa na objęcie embargiem również ropę i gaz, co wiążę się z poparciem takich krajów nadbałtyckich, Polski, Francji czy Brukseli. 

Pracujemy nad dodatkowymi sankcjami, w tym na import ropy, i zastanawiamy się nad niektórymi pomysłami przedstawionymi przez państwa członkowskie, takimi jak podatki lub konkretne kanały płatności, jak rachunek powierniczypowiedziała Von der Leyen, ogłaszając piątą propozycję pakietu.

Przeciwko blokady dostaw ropy z Rosji stoją Węgry. Nowo wybrany premier Węgier Viktor Orbán oświadczył publicznie, że w przypadku dalszych działań UE zablokuje sankcje na ropę i gaz. 

Źródła: Euractiv, Euro News 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.