Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ukraina: w Obwodzie Chmielnickim powstaje nowa elektrownia wodna

elektrownia wodna

Ukraina: w Obwodzie Chmielnickim powstaje nowa elektrownia wodna

Obiekt ma mieć moc 200 MW. Zgodnie z informacjami władz obwodu etap projektowy został zakończony i rozpoczęły się już prace budowlane. Planowane oddanie elektrowni do użytku ma nastąpić jeszcze pod końcem 2019 roku. Inwestycja ta to kolejny element modernizacji ukraińskiej energetyki i uniezależniania się jej od zewnętrznych dostawców surowców energetycznych.

Inwestycja powstaje w zachodniej części Ukrainy, w Obwodzie Chmielnickim, w mieście Sławuta. Turbiny mają zostać wybudowane na rzece Horynia. Pomimo stosunkowo niewielkiej mocy, szacowanej na 200 MW, władze uważają inwestycję za jedną najważniejszych w regionie.  Uzasadnieniem ma być fakt, że elektrownia pozwoli zmniejszyć import energii z sąsiednich obwodów. Oficjalne szacunki mówią, że oddanie obiektu do użytku pozwoli na uzyskanie oszczędności rzędu 1 miliarda hrywien rocznie. Pieniądze te mają trafić do budżetu sławuckiego samorządu i zostać przeznaczone na rozwój regionu, w tym na dalsze inwestycje w modernizację i rozwój lokalnej sieci energetycznej.

Wykonawstwo inwestycji powierzono niemieckiej firmie Nordex, specjalizującej się w generacji wiatrowej i wodnej. Firma ta już wcześniej podejmowała się realizacji podobnych przedsięwzięć na terenie Ukrainy, między innymi dostarczyła 29 turbin wiatrowych o mocy 113 MW dla powstającej w południowej części Obwodu Chersońskiego elektrowni Sywasz-1.

Nie są to też pierwsze inwestycje w czystą energię na terenie Obwodu Chmielnickiego. Już w 2015 roku grupa „Novosvit” wybudowała tam pierwszą elektrownię słoneczną o mocy 150 kW, a następnie mikroelektrownię wodną. W 2018 roku zostały uruchomione dwie niewielkie farmy fotowoltaiczne – o mocy 1,95 MW i 0,95 MW.

Władze uznały projekty za udane na tyle, by angażować się w kolejne inwestycje. Jeszcze w bieżącym roku w obwodzie wejdą do eksploatacji dwie kolejne elektrownie słoneczne – o mocy 1,95 MW i 5,1 MW. Od tego czasu na terenie obwodu zarejestrowano łącznie 29 mikroelektrowni wodnych i 12 elektrowni słonecznych o łącznej mocy przekraczającej 35 MW. Oprócz tego w miejscowości Teofipol, w północnej części regionu, znajduje się jedna z największych w Europie biogazowni o mocy 15,6 MW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.