Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy w USA powstaną kolejne elektrownie zasilane gazem ziemnym?

Czy w USA powstaną kolejne elektrownie zasilane gazem ziemnym?

Rok 2016 był przełomowy w amerykańskim sektorze wytwarzania energii. To właśnie wtedy zużycie gazu ziemnego jako paliwa potrzebnego w produkcji energii elektrycznej przewyższyło zużycie węgla. Również zużycie odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i energia słoneczna, gwałtownie uległo zwiększeniu.

I w momencie, w którym wydawać by się mogło, że elektrownie zasilane gazem ziemnym będą stałym elementem amerykańskiego krajobrazu, coraz więcej środowisk branżowych w tym kraju zaczyna wątpić w sens budowy kolejnych. Czyżby więc ich dni w Stanach Zjednoczonych były policzone?

Ceny energii słonecznej oraz urządzeń do jej wytwarzania spadły dostatecznie mocno, aby móc konkurować z elektrowniami gazowymi. Starszy doradca GTM Research Shayle Kann powiedział podczas szczytu Energy Storage Summit Greentech Media:

„Nie widzę powodu, dla którego powinniśmy budować kolejne bloki gazowe na terenie naszego kraju, zwłaszcza po roku 2025. Dziesięć gigawatów z dwudziestu gigawatów energii produkowanej przez elektrownie, których zbudowanie zaplanowano na lata 2018–2017, może zostać zastąpionych z powodzeniem przez magazynowanie energii. Koszty technologii odnawialnej spadają szybciej, niż ktokolwiek by się spodziewał”.

Przewidywania Shayla Kanna nie należą do odosobnionych. Na początku tego roku Uniwersytet w Minnesocie wydał komunikat, z którego wynika, że magazynowanie energii jest obecnie bardziej opłacalne niż utrzymywanie lub budowa kolejnych konwencjonalnych zakładów energetycznych opartych na gazie. Dlatego też Kalifornijska Komisja Energetyczna postanowiła ponownie rozważyć planowaną inwestycje gazową w Oxnard, ponieważ szacunki tego regulatora wskazywać mogą, że powstanie instalacji gazowej będzie rzeczywiście droższe od pamięci masowej.

Czyżby więc rewolucja w sposobie wytwarzania energii w USA przyspieszyła tempo? Oczekujemy, że w niedługim czasie swoje stanowisko w tej sprawie przedstawią kolejne środowiska naukowe.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.