Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Uzbekistan przystąpił do tworzenia planu rozwoju OZE

Uzbekistan przystąpił do tworzenia planu rozwoju OZE

Na początku lutego tego roku Uzbekistan powołał do życia Ministerstwo Energetyki i Elektryfikacji oraz rozpoczął przygotowania do restrukturyzacji dwóch swoich największych spółek sektora energetycznego – „UzbekEnergo” i „UzbekNefteGaz”. W planie reform uwzględniono rozwój zielonej energii.

Trend rozwijania alternatywnej energetyki obecny jest również w Uzbekistanie. Prezydent kraju, Shavkat Mirziyoyev, podpisał postanowienie o powołaniu do życia Ministerstwa Energetyki i Elektryfikacji. Wcześniej taką funkcję pełnił departament energetyki w ramach Ministerstwa Gospodarki. Ministrem nowej jednostki został Alisher Sultanov – obecny premier Uzbekistanu, a wcześniej członek rady nadzorczej spółki UzbekNefteGaz, z wykształcenia fizyk.

Jednocześnie głowa państwa wyznaczyła nowo powstałemu urzędowi pierwsze zadania. Wśród nich jest przeprowadzenie restrukturyzacji wspomnianych już spółek UzbekEnergo i UzbekNefteGaz. Drugim ze wskazanych celów jest stworzenie planu rozwoju OZE w republice oraz określenie roli jaką ma w tym procesie odegrać rząd Uzbekistanu.

Na początku marca 2019 roku urząd ma przedstawić szereg modeli proponowanych zmian wraz z ich dokumentacją, które ustanowią „mapę reform”. W procesie tym uczestniczyć będę również eksperci Banku Światowego. Następnie po zaaprobowaniu przez parlament jednego z przedstawionych wariantów, ministerstwo będzie miało czas do kwietnia na opracowanie projektów treści ustaw dotyczących restrukturyzacji obu spółek.

Przy planowaniu zmian nacisk ma być położony na zmianę archaicznej struktury przedsiębiorstw, a także wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w zakresie produkcji, transportu, rozdziału i zbytu energii elektrycznej. Nastąpić ma optymalizacja wydajności zwłaszcza w obszarze zarządu. Mowa jest również o stworzeniu bardziej atrakcyjnych warunków dla wewnętrznych i zagranicznych inwestorów na warunkach partnerstwa prywatno-publicznego.

Propozycje dla uzbeckiego OZE

W zakresie zielonej energii również określono ministerstwu ramy czasowe. Do maja 2019 roku Ministerstwo Energetyki ma stworzyć ogólną koncepcję rozwoju OZE na terenie Uzbekistanu na lata 2019-2023. Zgodnie z wytycznymi prezydenta Mirziyoyeva koncepcja ma zawierać m.in:

  • kompleksowe podejście i określenie strategicznych celów dla priorytetowych kierunków rozwoju OZE,
  • wykorzystanie zagranicznego doświadczenia w zakresie eksploatacji OZE,
  • budowę obiektów OZE oraz odpowiedniej infrastruktury ze wskazaniem technologii pozwalającej na zachowanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa energetycznego i ekologicznego,
  • przygotowanie przyszłych rodzimych ekspertów z zakresu OZE w ramach dofinansowanych studiów na uczelniach krajowych i zagranicznych oraz w ramach stażów w zagranicznych przedsiębiorstwach sektora zielonej energii.

Z kolei do października bieżącego roku zostanie stworzony i podany do publicznej wiadomości portfel potencjalnych inwestycji w czystą energię. Do współpracy przy tworzeniu proponowanych przyszłych obiektów zaproszono Ministerstwo Inwestycji i Handlu oraz Uzbecką Akademię Nauk.

Dodatkowo przy ministerstwie powstanie pozabudżetowy fundusz rozwoju sektora paliwowo-energetycznego. Jego źródłem finansowania mają być między innymi kary nakładane przez ministerstwo na odbiorców energii za naruszenia przepisów prawa energetycznego. Środki będą przeznaczane na stworzenie zaplecza finansowego i podnoszenia kwalifikacji pracowników Ministerstwa Energetyki.

Wszystkie powyższe działania to zwieńczenie pewnego etapu w polityce energetycznej Uzbekistanu i wyraźna zmiana kierunku. Kraj ten, będąc stosunkowo bogatym w złoża naturalne, takie jak gaz ziemny i ropa naftowa, nie wykazywał wcześniej dużego zainteresowania rozwojem sektora alternatywnej energii. Dopiero kilka ostatnich lat oraz przystąpienie do porozumień paryskich spowodowało intensyfikację działań w tym obszarze.

Aktualnie Uzbekistan posiada w eksploatacji tylko jeden duży obiekt OZE (140 MW farmę słoneczną w obwodzie Samarkandzkim) oraz dwie kolejne podobne inwestycje w zaawansowanym stadium realizacji. Jedna z nich, z udziałem kanadyjskiej spółki SkyPower Global, jest na etapie budowy. Natomiast druga, z udziałem chińskiej Zhuhai Singyes Green Building Technology, została wstrzymana bez podania przyczyny ze wskazaniem na potrzebę rewizji projektu. Warto zaznaczyć, że umowa z SkyPower Global zakłada zbudowanie na terenie Republiki Uzbekistanu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1GW.

Na chwilę obecną udział energii odnawialnej w uzbeckim miksie pozostaje na poziomie poniżej 1%. Niemniej postanowienie prezydenta  Mirziyoyeva stanowi prawdopodobnie pierwszy krok do realizacji celu jakim jest 7,2% udziału OZE do 2030 r.

źródło: gazeta.uz, uzreport.news

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.