Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W Afryce oddano do użytku największą elektrownię słoneczną

W Afryce oddano do użytku największą elektrownię słoneczną

Prace budowlane rozpoczęły się w 2016 roku. Elektrownia znajduje się w gubernatorstwie Asuan na południu kraju, ok. 650 km od Kairu. Graniczący z Saharą Asuan to jeden z najcieplejszych i najbardziej słonecznych regionów świata.

Ukończony obiekt zajmuje powierzchnię 37,2 km² i składa się z 41 częściowo autonomicznych sektorów, które podzielono na 29 osobnych projektów. Do jego wykonania wykorzystano ponad 6 milionów paneli fotowoltaicznych. Finalny koszt inwestycji najprawdopodobniej przekroczył 2 miliardy dolarów. 

W budowie elektrowni uczestniczyli wykonawcy m.in. z Norwegii, Niemiec i Francji, a koszty finansowania pokryły Bayerische Landesbank oraz Arab African International Bank. Lista zaangażowanych instytucji i przedsiębiorstw jest jednak znacznie dłuższa. Zarząd obiektu podpisał z państwowym operatorem długoterminową umowę (okres 25 lat) na dostawę energii. 

  Zgodnie z deklaracjami inwestora, elektrownia może zapewnić stały dopływ energii elektrycznej do ponad miliona gospodarstw domowych. Pozwoli to zmniejszyć emisję tlenku węgla do atmosfery o ponad 2 mln ton. Moc elektrowni wynosi przeszło 1,8 GW, co stawia ją na pierwszym miejscu na świecie.  Pomimo ogromnego potencjału jaki Egipt ma w zakresie odnawialnych źródeł energii na dzień dzisiejszy OZE pokrywają około 3% zapotrzebowania tego kraju na energię elektryczną. W ramach Porozumień Paryskich, Egipt zadeklarował zwiększenie tego wskaźnika do co najmniej 20% do końca 2022 roku i co najmniej 40% do 2035 r. Elektrownia w Benban jest istotnym krokiem w celu realizacji tych celów. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.