Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W ciągu kilkudziesięciu lat zniknie 75% drzew w Polsce?

W ciągu kilkudziesięciu lat zniknie 75% drzew w Polsce?

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk alarmują: w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat w Polsce mogą zniknąć drzewa zajmujące ¾ powierzchni drzewostanu. Współcześni 30- i 40-latkowie mogą stać się świadkami tych drastycznych zmian. Winne jest nie tylko beztroskie, inwazyjne podejście rządu, ale także zmiany klimatyczne.

Naukowcy wskazują, że zmiany klimatyczne, w największej mierze powodowane przez człowieka, zaszkodzą także lasom. Co ciekawe – właśnie sadzenie lasów często promuje się jako jeden ze sposobów na spowolnienie globalnego ocieplenia. Niestety na wskutek zmian nie tylko rośnie temperatura powietrza, ale także ubywa wody. Co za tym idzie?

Duże straty w drzewostanie w Polsce

Ocieplenie klimatu w Polsce dotknie wielu gatunków, w szczególności drzew iglastych (sosny pospolitej, świerku zwyczajnego, modrzewia europejskiego). Będzie to miało duże konsekwencje –pierwszy wymieniony gatunek jest dominujący w drzewostanie (58,5% wg naukawpolsce.pap.pl). Drzewa liściaste są mniej podatne na zmieniające się, niekorzystne warunki. Pewnym wyjątkiem ma być powszechnie występująca „polska” brzoza brodawkowata.

Naukowcy z PAN prognozują, że w rezultacie zmian w ciągu kilkudziesięciu lat mogą zniknąć drzewa zajmujące 75% powierzchni obecnego drzewostanu. – Wskazujemy groźne konsekwencje, które już zaczynają dotykać otaczającą nas przyrodę. Jest naszym obowiązkiem mówić o tym głośno – stwierdził prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński.

Zmniejszenie powierzchni lasów może wiązać się ze zniknięciem setek gatunków zwierząt, a także mniejszych roślin. To jednak czarny scenariusz. Rozwiązaniem jest przebudowa lasu i mocniejsze postawienie na drzewa liściaste. Być może więc straty będą znacznie mniejsze, a największe zmiany obejmą skład gatunkowy lasów. Oczywiście wciąż trzeba pamiętać o różnicy w znaczeniu ekologicznym młodego, kilkudziesięcioletniego drzewostanu (np. tyczkowiny i drągowiny), a drzewostanu dojrzałego.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.