Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W Czechach powstaje największa farma akwaponiczna w Europie. Nasi sąsiedzi stawiają na zrównoważone rolnictwo

W Czechach powstaje największa farma akwaponiczna w Europie. Nasi sąsiedzi stawiają na zrównoważone rolnictwo

W Czechach powstaje w pełni zautomatyzowana, pionowa farma akwaponiczna do uprawy zdrowej żywności. Czeskie Brno nakreśla, jak powinno wyglądać miejskie rolnictwo już w nieodległej przyszłości.

Rolnictwo na miarę naszych czasów

W Brnie trwa budowa największej europejskiej farmy akwaponicznej. Ta forma uprawy jest połączeniem hydroponiki, czyli bezglebowej uprawy roślin w wodzie oraz akwakultury, którego polega na rozwijaniu rolnictwa na obszarach wodnych. 

Pionowa farma akwaponiczna, która powstaje w Brnie, to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na świeżą, lokalną żywność i zrównoważoną produkcję. 

Farmy akwaponiczne stanowią jedną z najbardziej postępowych form nowoczesnego rolnictwa, ponieważ odpowiadają na potrzeby, a zarazem rozwiązują wiele problemów związanych z uprawą jedzenia. Rolnictwo, będące jednym z najbardziej wodochłonnych sektorów gospodarki i życia, pochłania gigantyczne ilości wody, a ta forma uprawy dąży do minimalizacji jej zużycia. Organizacja Future Farming odpowiedzialna za budowę farmy podaje, że nowa i w pełni zautomatyzowana technologia pozwala zaoszczędzić nawet do 95% wody!

Projekt farmy

Warzywa (i ryby) są hodowane i produkowane w kontrolowanym środowisku przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Farma o wymiarach 1 000 m2 wyprodukuje 18 000 m2 upraw polowych warzyw. W porównaniu z rolnictwem tradycyjnym, gospodarstwa akwaponiczne są w pełni zautomatyzowane i pozwalają zaoszczędzić do 95% wody. Kolejną wielką zaletą jest to, że możemy je budować w dowolnym miejscu. Na przykład w środku miastpodkreśla zalety miejskich farm Michal Fojtík, jeden z założycieli organizacji Future Farming.

Farmy akwponiczne Future Farming odwiedziły w tym roku Dubaj i pojawiły się na Światowej Wystawie EXPO. W sumie firma prowadzi już 3 farmy w Europie i Azji.

Zrównoważona uprawa w centrum miasta

Future Farming prowadzi już w Czechach gospodarstwo badawczo-naukowe, znajdujące we wsi Kaly. W pełni zautomatyzowane gospodarstwo w Brnie będzie naszpikowane nowoczesną technologią. Zaawansowana akwaponika opiera się na symbiozie ekosystemu roślin i ryb. Ryby dostarczają roślinom składników odżywczych, a rośliny oczyszczają wodę dla ryb.

Zdrowa sałata

Hale są wyposażone w nowoczesną technologię i dynamiczne oświetlenie LED. Wszystko jest stale monitorowane przez liczne czujniki (temperatury, światła, wilgotności, jakości roztworu itp.), które oceniają jakość warunków, w jakich rosną rośliny i żyją ryby.

Jedna z jednostek brneńskiej nowoczesnej farmy już działa. Powierzchnia jednej części wynosi 3000 m2. Już teraz pływają w niej ryby oraz rosną zielone rośliny. 

Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, farma w Brnie będzie miała wydajność produkcji 2,1 tony warzyw dziennie. W planie jest też hodowla i sprzedaż ryb.

Wszystko jest zaplanowane tak, aby nasze gospodarstwo mogło codziennie dostarczać klientom świeże produkty. Warzywa będą zbierane przy użyciu nowej, innowacyjnej metody i systemu korzeniowego, dzięki czemu żywność pozostanie dłużej świeża na półkach sklepowych w dzielnicach – mówi Michal Fojtík z Future Farming.

Duże zbiory

Czeska firma Future Farming nie poprzestaje na inwestycji w Brnie i już planuje kolejną farmę w Letonicach, a następną na Słowacji niedaleko stolicy kraju, Bratysławy.

Biznes akwaponiczny rozwija się na całym świecie. Dysponujemy unikalną technologią, którą chcielibyśmy rozszerzyć na inne miasta. Dlatego w zeszłym roku staliśmy się częścią wizjonerskiego projektu City for the Future w Republice Czeskiej, a w tym roku wzięliśmy udział w Światowej Wystawie EXPO w Dubaju – dodajei Michal Fojtík.

Czytaj też: Żywność przyszłości. Otwieramy nowe kierunki akademickie i inwestujemy w ekologiczne jedzenie

źródło: mat. prasowy, fot. Future Farming

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.