Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na funkcjonowanie roślin?

W jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na funkcjonowanie roślin?

Podczas badań skoncentrowanych na teraźniejszych roślinach oraz gatunkach je poprzedzających, naukowcy odkryli, jak bardzo rośliny przystosowały się do wahań środowiskowych w ciągu ostatniego stulecia. Doświadczenia przeprowadzane były na ponad 5 milionach okazów roślin w The National Museum of Natural History.

Przeprowadzone badania

Badając żywe rośliny oraz ich genetycznych poprzedników, naukowcy odkryli, jak rośliny przystosowały się do zmian klimatycznych. Cały eksperyment odbywał się pod patronatem The National Museum of Natural History.

– Zmiany klimatu wpływają na rośliny na wiele różnych sposobów, na to gdzie mogą żyć, kiedy kwitną, a nawet na zmiany kształtu liści – podaje Gary Krupnick, botanik w wydziale ochrony roślin Departamentu Botaniki w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian.

Zielnik migawką przeszłości

Muzeum udostępniło botanikom zielnik zawierający rośliny zebrane na przestrzeni wieków. Większość z tych okazów została wytłoczona i umieszczona w usystematyzowanych folderach, aby naukowcy mogli kontynuować badania przez cały czas.

Fot: The National Museum of Natural History’s Department of Botany/ źródło: smithsonianmag.com

– Wszystkim tym okazom towarzyszy miejsce i czas ich zebrania. Wykorzystujemy te informacje, aby zobrazować, jak zmienił się wygląd i rozmieszczenie gatunków – powiedział Krupnick.

Botanicy sprzed dwustu lat starannie odnotowywali cechy fizyczne roślin i zasięgi siedlisk. Dzięki ich rzetelnej pracy dziś naukowcy są w stanie porównać, jak te zapisane wartości mają się do dzisiejszych, zmodyfikowanych przez oddziaływanie gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla.

– Są to zachowane migawki z przeszłości. Są dowodem na to, jak byłopowiedziała Erika Gardner, botanik w zespole zarządzającym zbiorami zielnikaBez tych fizycznych informacji wszystko, co wiemy, byłoby pogłoskądodaje.

– Możemy skorelować wiele z tych zmian ze zmianami poziomu dwutlenku węgla w naszej atmosferze – podaje Krupnick.

Pyłki kolejnym źródłem informacji

Kolejnym sposobem, w jaki naukowcy zbierają informacje o reakcjach roślin na zmiany klimatyczne, są badania nad pyłkami roślin.

– Badania Lewa Ziska, fizjologa roślin z University of Columbia wykazały, że dzisiaj w ziarnach pyłku zielnika jest o wiele mniej azotu niż 100 lat temu. Pszczoły, które żywią się ziarnami pyłku z mniejszą ilością azotu lub białka, otrzymują o wiele mniej pożywnego pożywienia niż ich przodkowie – powiedział Krupnick. 

źródło: smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.