Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W końcu! Polska odejdzie od węgla do 2049 roku. Rząd z antynagrodą „Skamieliny Dnia”

W końcu! Polska odejdzie od węgla do 2049 roku. Rząd z antynagrodą „Skamieliny Dnia”

Ponad 40 krajów, w tym Polska, zobowiązało się w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 do odejścia od węgla – ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Proces nie będzie jednak szybki, co nie spotkało się z aprobatą ekologów. Polska odejdzie od węgla do 2049 roku, za co przyznano naszemu krajowi „Skamielinę Dnia”.

Polska odejdzie od węgla do 2049 roku

Już wydawało się, że Polska na COP26 nie wystąpi z żadną nową, znaczącą deklaracją. Tymczasem 4 listopada na konferencji klimatycznej w Glasgow Polska zobowiązała się do odejścia od węgla kamiennego do 2049 roku.

Deklarację potwierdziła na Twitterze nowa minister klimatu, Anna Moskwa:

Wśród krajów wyszczególnionych w oświadczeniu wydanym przez brytyjski rząd są, oprócz Polski, m.in. Wietnam, Chile, Egipt i Maroko. Deklaracji nie podpisało kilka państw, które są największymi na świecie użytkownikami węgla, m.in. Chiny, Indie, Australia i USA.

Mimo wszystko deklaracja Polski nie spotkała się z entuzjazmem środowiska ekologicznego i aktywistów klimatycznych.

Polska z nagrodą “Skamielina Dnia”

Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do zaprzestania wszelkich inwestycji w nowe elektrownie węglowe w swoich krajach i za granicą. Zgodzili się również na stopniowe wycofanie się z energii węglowej w latach 2030 w przypadku największych gospodarek oraz w latach 2040 w przypadku biedniejszych krajów.

Wychodzi na to, że chociaż nasz kraj zaliczany jest do “rozwiniętych” przez OECD, to sami zaliczyliśmy się do krajów “rozwijających się”.

Na Facebooku organizacji “ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi”, czytamy dlaczego zdecydowała się przyznać Polsce antynagrodę “Skamieliny Dnia”:

Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że nastąpiła przełomowa chwila w polskiej polityce klimatycznej. Nic bardziej mylnego. Najpierw rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu wyjaśnił, że w przypadku Polski ma chodzić o lata czterdzieste, a później nowa minister klimatu doprecyzowała, że Polska będzie wydobywać węgiel kamienny do 2049 roku. To absurdalne, Polska należy do OECD – organizacji skupiającej garstkę krajów o wysoko rozwiniętej gospodarce – a kiedy trzeba ponieść wspólny wysiłek na rzecz redukcji emisji, nagle stawia się w pozycji kraju rozwijającego się, któremu należy się taryfa ulgowa.

To policzek dla krajów globalnego południa, które najmniej przyczyniły się do kryzysu klimatycznego, a odczują go najbardziej.

Dlatego zupełnie nie dziwi, że to właśnie Polska dostała dzisiaj Skamielinę Dnia, antynagrodę, którą na konferencji klimatycznej przyznają organizacje ekologiczne za torpedowanie wysiłków na rzecz ochrony klimatu – dodają Prawnicy dla Ziemi.

A Ty co uważasz o wysiłkach Polski na rzecz odejścia od węgla?

źródło: PAP, polskieradio24.pl, twitter.com, facebook.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.