Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W Oświęcimiu zakaz palenia węglem. Czy uchwała wejdzie w życie?

pozar w fabryce synthos w oswiecimiu

W Oświęcimiu zakaz palenia węglem. Czy uchwała wejdzie w życie?

Radni przyjęli uchwałę intencyjną, która ma zakazać palenia w piecach węglowych. Jeśli  zostanie ona przyjęta przez sejmik wojewódzki, prawo wejdzie w życie i w Oświęcimiu zakończy się era „kopciuchów”.

Jedni z pierwszych

Okazuje się, że to jedna z pierwszych gmin, która zaproponowała taką legislację. Zakłada ona, że do 2023 roku obowiązywać będzie zakaz stosowania kotłów pozaklasowych. Kolejne lata będą oznaczały rezygnację z następnych klas pieców węglowych. A już w 2033 roku zacząłby obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. Przepisy dotyczyłyby nie tylko prywatnych domostw, ale również miejskich instytucji. 

Prawie jednomyślni

Decyzję podjęto dużą przewagą głosów. Poparło ją 13 radnych, dwóch głosowało przeciw, a pięciu się wstrzymało. Uchwała jest zbieżna z wolą mieszkańców Oświęcimia. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną na terenie gminy, aż 60% przebadanych poparło zakaz palenia  węglem.

Finanse główną zaporą

Jednym z największych wyzwań wprowadzenia takich przepisów są oczywiście finanse. Chodzi nie tylko o pieniądze państwowe na inwestycje, ale przede wszystkim o ograniczone możliwości finansowe prywatnych domostw. Ludzie nie mają pieniędzy na nowy piec, a dofinansowanie nie pokrywa całości nowego urządzenia. Nie każdego stać na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Stąd bardzo wolne tempo wymiany pieców. 

Palący problem

Niestety zanieczyszczenie powietrza w Oświęcimiu, już teraz silnie odczuwalne i niebezpieczne, będzie wzrastać. Położenie geograficzne nie sprzyja odpowiedniej wentylacji i wywiewowi toksyn. Wszystko zostaje nad terenem gminy i kisi się niczym niesmaczna zupa. Podobny problem ma również Kraków. 

Uchwałę popierają prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, który zapowiedział intensyfikację wymiany pieców i aktywną walkę ze smogiem tak, aby cele przyjęte w przez radnych były możliwe do zrealizowania.

Źródło:SmogLab

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.