Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W Polsce powstała pierwsza w Europie gigafabryka materiałów akumulatorowych. Zakład w 100% zasila wiatr

W Polsce powstała pierwsza w Europie gigafabryka materiałów akumulatorowych. Zakład w 100% zasila wiatr

W Polsce powstała pierwsza w Europie gigafabryka materiałów akumulatorowych. Zakład w 100% zasila wiatr

W Polsce powstała pierwsza w Europie gigafabryka materiałów akumulatorowych. Zakład w Radzikowicach jest zasilany w 100% zieloną energią z farmy wiatrowej. W fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 osób. Co jeszcze wiemy o inwestycji?

Pierwsza w Europie fabryka materiałów akumulatorowych

Gigafabryka będzie dostarczać materiały akumulatorowe europejskim klientom Umicore z branży motoryzacyjnej. Całość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania gigafabryki w Radzikowicach pochodzi z odnawialnych źródeł energii, a konkretnie z farmy wiatrowej zlokalizowanej w Pągowie.

 – Jesteśmy bardzo dumni z otwarcia pierwszego w Europie zakładu produkcji materiałów akumulatorowych. Neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla zakład Umicore w Nysie jest motorem i akceleratorem transformacji elektromobilności w całej Unii Europejskiej –  powiedział Mathias Miedreich, CEO Umicore

Firma Umicore, która uruchomiła nowoczesny zakład w Radzikowicach w województwie opolskim, zajmuje się technologią materiałową i recyklingiem. Otwarcie gigafabryki miało miejsce 21 września. Inwestycja w zakład sprawiła, że Umicore stała się pierwszą w Europie spółką posiadającą kompletny łańcuch dostaw oraz zamknięty obieg materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej.

Zielony łańcuch dostaw

Budowa zakładu rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja została uruchomiona już w lipcu tego roku. Roczna zdolność produkcyjna zakładu ma osiągać 20 GWh do końca 2023 roku i 40 GWh w 2024 roku. 

Umicore szacuje, że potencjał wzrostu w drugiej połowie dekady pozwoli na osiągnięcie nawet do ponad 200 GWh mocy produkcyjnych. Oznacza to roczną produkcję na potrzeby 3 mln aut elektrycznych.

– Dzięki temu zakładowi Umicore jest liderem w dziedzinie materiałów akumulatorowych w Europie i oferuje kluczowe składniki odpowiedzialnego oraz zrównoważonego łańcucha wartości dla transportu elektrycznego. 

Najnowocześniejsze technologie produktów i procesów są dopełnieniem zakładu rafinacji metali oraz produkcji prekursorów materiałów katodowych w Finlandii, a także światowej klasy centrum badawczo-rozwojowego oraz pionierskich działań w zakresie recyklingu baterii w Belgii. Wszystkie te elementy podkreślają pozycję partnera transformacyjnego dla naszych klientówdodał Mathias Miedreich.

Firma dąży do osiągnięcia światowych zdolności produkcyjnych na poziomie ponad 400 GWh do 2030. Umicore chce stworzyć w pełni zintegrowane łańcuchy wartości materiałów akumulatorowych na trzech kontynentach. W tym celu Umicore planuje budowę zakładu produkcji prekursorów i aktywnych materiałów katodowych w Kanadzie oraz zwiększenie istniejących mocy produkcyjnych w Azji. W fabryce  w Polsce zatrudnienie znajdzie około 400 osób. 

Od początku naszej obecności w Nysie zobowiązaliśmy się być dobrym sąsiadem: odpowiedzialnym pracodawcą oraz partnerem dla samorządu i organizacji społecznych. Tworzenie zdrowych i bezpiecznych warunków pracy jest dla nas priorytetempowiedział Dariusz Jurczak, site manager Umicore Poland

Gigafabryka w Radzikowicach to kolejny dowód na rozwój łańcucha dostaw związanego z elektromobilnością w Polsce. W naszym kraju w ostatnim czasie powstaje coraz więcej inwestycji tego typu. 

Inwestycje w elektromobilność w Polsce

LG Energy Solution Wrocław to największy na świecie zakład produkujący baterie do samochodów elektrycznych. Fabryka zostanie rozbudowana, aby dostarczać na rynek ponad milion akumulatorów rocznie. 

To nie koniec koreańskich inwestycji w elektromobilność w Polsce. Baterie z fabryki we Wrocławiu w  trafiają do zakładu recyklingu Bukowicach, także zarządzonego przez koreańską firmę.

Kolejny zakład recyklingu baterii powstaje w Zawierciu.

źródło: umicore.pl, zdj. główne: umicore.pl/ Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.