Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W Polsce powstanie amerykańskie centrum szkoleniowe w obszarze OZE i atomu

W Polsce powstanie amerykańskie centrum szkoleniowe w obszarze OZE i atomu

W Polsce powstanie amerykańskie centrum szkoleniowe w obszarze OZE i atomu

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zadeklarował utworzenie w naszym kraju regionalnego centrum szkoleniowego amerykańskiego Departamentu Energii. To kolejna inwestycja wzmacniająca energetyczny sojusz Polski z największym światowym mocarstwem.

Amerykańskie centrum szkoleniowe

Mark Brzezinski zadeklarował utworzenie centrum szkoleniowego 22 listopada podczas międzynarodowego szczytu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit w Krakowie. 

Zebrani w Centrum Kongresowym ICE usłyszeli, że Stany Zjednoczone Ameryki planują zaangażowanie w edukację specjalistów z zakresu OZE i atomu w Polsce.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych proponuje i tworzy plan, dzięki któremu będziemy mogli szkolić młodych ludzi w Polsce. (…) To jest jeszcze sfera planów, ale po części są one już realizowane powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Zapowiedzi są konsekwencją wyboru amerykańskiej firmy Westinghouse na dostawcę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Na stronie ambasady USA w Polsce czytamy, że projekt oznacza „100 lat strategicznej współpracy” Warszawy i Waszyngtonu obejmującej fazę budowy, okres eksploatacji elektrowni oraz jej przyszły demontaż. Budowie elektrowni atomowej towarzyszyć będzie szereg inwestycji i projektów, takich jak m.in. centrum szkoleniowe amerykańskiego Departamentu Energii.

100 lat strategicznej współpracy

Inwestycja ma wnieść do Europy doświadczenie i wiedzę światowej klasy narodowych laboratoriów USA. Pomoże wspierać projekt jądrowy oraz wdrażanie innych zaawansowanych amerykańskich technologii energii nuklearnej. Centrum szkolić będzie osoby, które znajdą zatrudnienie w sektorze czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej. W planach są studia oraz kursy stacjonarne i online.

Nie chodzi tylko o inżynierię jądrową. Będziemy kształcić szereg innych specjalistów, m.in. specjalistów informatyków i innych specjalistów w zakresie energetykipowiedział Brzezinski.

Utworzenie centrum szkoleniowego Departamentu Energii wiąże się z podjęciem współpracy z uczelniami wyższymi. To szansa na stworzenie nowych programów studiów, które pomogą wyszkolić nowe pokolenie specjalistów. Ośrodek zapewni szkolenia dla pracowników elektrowni i ułatwi zintegrowanie energii jądrowej z innymi czystymi technologiami, takimi jak odnawialne źródła energii.

Zdaniem Brzezinskiego współpraca w ramach energetyki jądrowej “jeszcze bardziej zbliży nas do siebie”. Jednocześnie zaznaczył, że ma nadzieję na rozszerzenie współpracy w sektorze energetycznym.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać Polskę, która w przyszłości stanie się regionalnym centrum, jeśli chodzi o energetykę jarową do zastosowań cywilnych. Polska wybrała Westinghouse jako realizatora pierwszych trzech reaktorów jądrowych. Mamy nadzieję, że w przyszłych miesiącach to właśnie Westinghouse zostanie wybrane jako realizator wszystkich sześciu planowanych w Polsce reaktorów jądrowychstwierdził ambasador USA w Polsce.

Brzezinski dodał, że Stany Zjednoczone zamierzają współpracować z Polską także w ramach technologii małych reaktorów jądrowych (SMR).

Dotychczasowe ustalenia nt. współpracy atomowej Warszawy z Waszyngtonem mówią o budowie przez amerykanów pierwszej elektrowni do 2033 roku. Blok powstanie w technologii AP1000, a dostawcą technologii będzie firma Westinghouse.

Amerykanie zbudują polską elektrownię atomową

Westinghouse Electric Company – światowy lider technologii atomowych – złożył ofertę, która zakłada budowę reaktorów typu AP1000 o mocy 3,415 GW. Jak twierdzi producent, dwupętlowe reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej unikalnych i zaawansowanych opcji na rynku energii jądrowej. 

Do produkcji energii atomowej za pomocą tej technologii nie są wykorzystywane żadne aktywne maszyny. System, który zarządza pracą nowoczesnego reaktora, jest całkowicie pasywny i wykorzystuje siłę grawitacji, naturalną cyrkulację i sprężony gaz.

Reaktory AP1000 staną na Pomorzu. Według planów pierwsze bloki polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW mają zostać uruchomione w 2033 roku, a następne wdrażane do pracy w odstępie 2-3 lat. Projekt zakłada budowę sześciu bloków o łącznej mocy 9 GW.

Czy to dobra decyzja dla polskiej gospodarki? Jakie są korzyści takiego scenariusza? A wreszcie – skąd Polska weźmie paliwo jądrowe i ile będzie kosztowało? Na wszystkie wątpliwości związane z projektem rozwoju atomu w Polsce odpowiedział dr. inż. Andrzej Strupczewski, prof. Narodowego Centrum Badań Jądrowych i wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energetyki Nuklearnej.  

źródło: Open Eyes Summit 2022, pl.usembassy.gov, zdj.główne: Canva/ Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.