Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Walijski system zbierania energii fal coraz bliżej realizacji

Walijski system zbierania energii fal coraz bliżej realizacji

Jak informuje deweloper Minesto, odpowiedzialny za projekt pierwszej pełnoskalowej elektrowni wykorzystującej prądy morskie, fundamenty tej instalacji są już w pięćdziesięciu procentach gotowe. Za przygotowanie fundamentów grawitacyjnych systemu odpowiada firma Jones Bros.

Betonowe bloki o wymiarach 21,5 metra x 12,75 metra x 4,7 metra wykonywane są w dokach Cammell Laird w Birkenhead. Ostateczna struktura kotwicząca instalację będzie składać się z 465 metrów sześciennych betonu i ważyć około 1300 ton.

Fundamenty są puste w środku. Pozwoli to spławić je rzeką Mersey na wybrzeże północnej Walii, a następnie przetransportować morzem do Anglesey, gdzie zostaną zatopione poprzez wypełnienie ich wodą.

Po umieszczeniu fundamentów w docelowej lokalizacji – 6,5 kilometra od brzegu – i zatopieniu Minesto zamierza umieścić tam swój system Deep Green, który ma zbierać energię pływów. Całkowita moc systemu ma wynieść 500 kW. Instalację tego urządzenia przewidziano na kwiecień przyszłego roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.