Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Warszawa: Antysmogowy mural

Warszawa: Antysmogowy mural

To nie pierwszy antysmogowy mural, który powstał w Polsce. Ale pierwszy z tak mocnym przekazem. Ze ściany budynku spogląda na przechodniów i kierowców chłopiec, którego płuca „wypełniają” gęsto zaparkowane samochody. Obok widnieje napis: „Twoje auto – mój oddech. Zostaw samochód w domu”

Spalinowy problem

Mural znajduje się na budynku przy ul. Oboźnej 11, tuż obok szpitala dziecięcego. Namalowała go znana rysowniczka Marta Frej. Powstał dzięki wsparciu Clean Air Fund, Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz telewizji TVN, a przygotowało go Good Looking Studio. Ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza spalinami pochodzącymi z samochodów i tego, jak wpływają na nasze zdrowie, zwłaszcza dzieci.

Mural zwracający uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, zaprojektowany przez Martę Frej, źródło: facebook.com/warszawabezsmogu

Powietrze w Warszawie

Co roku w Warszawie w wyniku zanieczyszczenia powietrza umiera prawie 3000 osób. Jakość powietrza jest stale mierzona przez stacje pomiarowe. Członkowie organizacji społecznej Warszawa bez smogu zwracają jednak uwagę, że większość znajduje się z dala od ulic. Smog komunikacyjny mierzy tylko jedna.

Jedyna w Warszawie stacja komunikacyjna przy al. Niepodległości Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pokazuje niemal notoryczne przekroczenia średniej rocznej normy dwutlenku azotu (NO2). W latach 2011-2019 średnia oscylowała pomiędzy 45 a 60 mikrogr/m3. Wyjątek stanowi 2020, czas lockdownu, który sprawił, że po raz pierwszy w omawianym przedziale czasowym średnia roczna wyniosła lekko poniżej 40 mikrogr/m3. Średnia godzinna najwyższych stężeń w latach 2011-2019 wyniosła pomiędzy 140 a 180 mikrogr/m3. Nota bene, czekamy na uruchomienie drugiej i trzeciej stacji komunikacyjnej przy al. Solidarności obok ratusza i na ul. Grochowskiejczytamy na profilu organizacji.

Co z jakością powietrza?

Od lat jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. W wielu miejscowościach stężenie szkodliwych substancji w powietrzu wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy jakości powietrza.

Na tle Europy wypadamy równie nieciekawie.  W rankingu Europejskiej Agencja Środowiska pokazujące stan powietrza w ponad 300 europejskich miastach w Europie w latach 2019-2020 ujęto 43 polskie miasta. W żadnym z nich jakość powietrza nie została sklasyfikowana jako dobra.

Co możemy zrobić?

Członkowie organizacji społecznej Warszawa bez smogu podpowiadają, że jakość powietrza możemy poprawić wprowadzając kilka zmian w swoim życiu.

– Wystarczy raz w tygodniu zrezygnować z samochodu i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na rower. Wystarczy nie nadużywać samochodu. Na odcinku do 5 km wybrać rower lub komunikację zbiorową.  Wtedy ruch w mieście będzie jak w wakacje i odczyty stężeń szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu (NOx, NO2) w warszawskim powietrzu niższe piszą dalej.

źródło: forsal.pl/biznes/ekologia, warszawa.wyborcza.pl, facebook.com/warszawabezsmogu, fot. Kathy/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.