Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Warszawa członkiem ruchu „Więcej niż Energia”

Warszawa członkiem ruchu „Więcej niż Energia”

Stolica dołączyła do zainicjowanego przez Greenpeace, WWF, Polską Zieloną Sieć i ClientEarth ruchu „Więcej niż Energia”. Dzięki czemu stołeczny ratusz włączył się do działań na rzecz energetyki obywatelskiej. Gwarantuje ona uczestnictwo obywateli, gmin i innych instytucji w produkcji energii ze słońca, wiatru, geotermii czy biomasy. Zainaugurowany z początkiem czerwca ruch skupia już ponad 60 jednostek samorządu, instytucji i organizacji pozarządowych oraz 37 tysięcy osób.

Zdaniem  rzecznika prasowego Greenpeace, bez gruntownej modernizacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii problemy sektora energetycznego mogą się nasilać. Organizacja cieszy się, że stolica włączyła się w działania na rzecz energetyki obywatelskiej.

To nie pierwsza inicjatywa Warszawy związana z energią przyjazną ludziom i środowisku. Realizowane są one w ramach „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do roku 2020”. Między innymi, razem z partnerami krajowymi i zagranicznymi, Warszawa współtworzyła projekt „Cities on Power” , którego celem była promocja odnawialnych źródeł energii na terenach miejskich. Dzięki stworzonemu w ramach projektu interaktywnemu kalkulatorowi można ocenić m in. nasłonecznienie dachu, energochłonność budynku, czy oszacować możliwość instalacji różnych źródeł OZE. Kolejnym krokiem powinna być już wyłącznie decyzja o montażu mikroelektrowni. Niestety to nie takie łatwe. Regulacje dotyczące instalacji są nadal bardzo skomplikowane, a nowe przepisy o odnawialnych źródłach energii nie zapewniają wystarczającego wsparcia samorządowi w realizacji tego typu inwestycji.

Naprzeciw tym problemom wyszły Greenpeace, WWF, Polska Zielona Sieć i ClientEarth tworząc ruch „Więcej niż Energia”, do którego właśnie dołączyła Warszawa. Miasta i gminy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe (w tym branżowe) będą wspólnie działać na rzecz zmiany przepisów, tak aby ułatwić wdrażanie energetyki obywatelskiej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.