Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Watykan: działają już pierwsze punkty ładowania aut elektrycznych

Watykan: działają już pierwsze punkty ładowania aut elektrycznych

Stolica Apostolska znów daje przykład i stawia na ekologię. Na terenie Watykanu działa już dwanaście pierwszych punktów ładowania samochodów elektrycznych. W sumie ma być ich dwadzieścia.

Do utworzenia punktów ładowania aut elektrycznych doszło na mocy porozumienia zawartego przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego z dużym koncern energetycznym stawiającym na innowacyjność. Inicjatywa ma zachęcić osoby pracujące w Watykanie do przejścia na elektromobilność i wyprzedzenia inwestycji planowanej przez Stolicę Apostolską. Ta przymierza się do wymiany floty na pojazdy elektryczne i hybrydowe. Ma z nich korzystać między innymi personel Poczty Watykańskiej.

Fotowoltaika już jest. Czas na ładowarki!

Każda z ładowarek może obsłużyć jednocześnie dwa samochody. To kolejna inwestycja Watykanu w rozwiązania proekologiczne. Ponad dekadę temu na Auli Pawła VI zainstalowano 2,4 tys. paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu udało się w znacznym stopniu ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zaoszczędzić 80 ton ropy naftowej rocznie. Do roku 2020 jedna piąta energii w Watykanie ma pochodzić z fotowoltaiki.

Promowanie ekologii wpisuje się w naukę Kościoła Katolickiego. Przypomnijmy, 18 czerwca 2015 roku wydana została encyklika papieża Franciszka „Laudato si’. Przez media jest ona nazywana zieloną encykliką. Ojciec Święty nawołuje w niej między innymi do zmiany nawyków związanych z podróżowaniem.

„Po miastach krąży wiele samochodów używanych przez jedną lub dwie osoby i dlatego ruch uliczny staje się intensywny, wzrasta poziom zanieczyszczeń, zużywane są ogromne ilości energii nieodnawialnej i konieczne staje się budowanie większej liczby dróg i parkingów, niszczących tkankę miejską. Wielu specjalistów zgodnie uważa, że trzeba dać pierwszeństwo transportowi publicznemu. Jednak niektóre niezbędne działania nie zostaną spokojnie przyjęte przez społeczeństwo, jeśli nie nastąpi znacząca poprawa transportu. W wielu bowiem miastach z powodu ścisku, niedogodności, niskiej dostępności usług i braku bezpieczeństwa korzystanie z transportu miejskiego uwłacza godności osób”– pisze papież w encyklice.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.