Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych CIGS

We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych CIGS

We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych CIGS

Pod koniec września firma Roltec złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej ws. nowej inwestycji we Wrocławiu. W stolicy województwa dolnośląskiego powstać ma pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych. Na czym polega technologia CIGS?

Pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne o wysokiej sprawności produkowane we wrocławskiej fabryce w ramach projektu Solvoz mają być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku OZE. Pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych ma powstać już w 2023 roku. Firma zapewnia, że panele nowej generacji to duża zmiana w stosunku do krzemowych ogniw fotowoltaicznych.


– Niemiecka technologia (Solibro GmbH) wdrażana i stale udoskonalana w Roltec pozwala na komercjalizację rewolucyjnego produktu, który będzie miał znaczącą przewagę w każdym z aspektów (cena, szybkość i łatwość montażu, wydajność, gwarancja, estetyka) nad ogniwami krzemowymiczytamy na stronie Roltec.pl.

Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne mają być produkowane w technologii CIGS. Czym dokładnie różnią się panele produkowane tym sposobem od zwykłych krzemowych ogniw?

Technologia CIGS

CIGS to skrót od Copper, Indium, Gallium and Selenide. Jest to technologia oparta na osadzeniu czterech pierwiastków (miedzi, galu, indu i selenu) na dowolnym podłożu. Zaletami takiego rozwiązania mają być najlepsza odpowiedź widmowa, czyli pochłanianie promieniowania oraz wysoka wydajność przy zużyciu małej ilości materiału. Duża absorpcja nawet słabego naświetlenia i niski współczynnik temperaturowy paneli CIGS mają rzucić wyzwanie ogniwom krzemowym na polskim rynku PV.

We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych CIGS
Budowa ogniwa CIGS, źródło: Roltec

Firma Roltec deklaruje, że może obecnie rozwijać produkcję ogniw CIGS na dużą skalę. Panele nowej generacji ma dobrze integrować się z fasadami budynków i być aż w 98% zdatne do recyklingu. 

Estetyczne, bezramkowe panele Solvoz zapewnią produkcję energii pod różnymi kątami, jednocześnie gwarantując wyższe o 15% uzyski w przeliczeniu na zainstalowany kWp (w porównaniu do ogniw krzemowych) – czytamy na stronie Roltec.

Zakładana moc wytwórcza fabryki Solvoz to 50 MW na rok. Zakład ma zatrudnić 240 osób a całkowity koszt projektu wyniesie 250 mln zł. Wrocław ma szczęście do nowoczesnych zakładów produkcyjnych OZE, ponieważ mieści się tam już pierwsza na świecie fabryka perowskitów.

Fotowoltaika bez krzemu

Ogniwa perowskitowe to kolejny sposób na wytwarzanie energii ze słońca bez udziału krzemu. Perowskit to minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie, lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych ogniw krzemowych, ponieważ działają także w sztucznym świetle.

We Wrocławiu od ponad roku działa pierwsza na świecie linia produkcyjna perowskitowych ogniw fotowoltaicznych polskiej firmy Saule Technologies. Niedawno ogniwa Saule osiągnęły światowy rekord wydajności w warunkach wewnętrznych. 

Z kolei w Jasionce pod Rzeszowa od końca 2021 roku działa inna fabryka polskiej firmy. Pierwszy tego typu zakład na świecie produkuje już w pełni transparentne szyby z powłoką kwantową, która generuje energię elektryczną. Na czym polega technologia fotowoltaicznych szyb?

źródło i zdjęcia: roltec.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.