Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Więcej zielonych dachów w Polsce i mniej wysp ciepła! Zazieleniamy dachy i fasady

davh

Więcej zielonych dachów w Polsce i mniej wysp ciepła! Zazieleniamy dachy i fasady

Zielone dachy to niewątpliwie jedno z najlepszych rozwiązań w duchu zrównoważonego budownictwa. Ten ekologiczny trend rozwija się także w Polsce, o czym świadczą coraz to nowe projekty. Także samorządy wspierają ten właściwy, zielony kierunek. 

Zielony dach na miarę smart city

W Europie “żywe dachy” cieszą się od dawna ogromną popularnością. Wiele z nich można zobaczyć w krajach nordyckich, w Szwajcarii, a także w Holandii, naa przykład w Amsterdamie.

Polska nie pozostaje w tyle –  zielone dachy byłyjednym z topowych trendów w budownictwie i polskiej architekturze w 2021 roku. W zeszłym roku pojawiło się wiele nowych ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań tego typu.  

Zielone dachy pełnią kluczowe funkcje w przestrzeni miejskiej. Tworzą więcej korzystnej dla wszystkich roślinnej przestrzeni, są domem dla licznych owadów (zapylaczy), latem warstwy zielonego dachu izolują i osłaniają dach przed przegrzaniem, izolują też pomieszczenia zima. Zielone dachy są ekologiczną metodą na zmniejszenie strat energii z budynku.

Zielony dach w Krakowie, źródło: mat. własne

Zielony dach jest też rozwiązaniem na problem “betonozy”, chłodzi naturalnie przegrzaną wyspę ciepła, która to powiększa się wraz ze zmianami klimatu.

Polska inwestuje w zielone dachy: korzyści

Wiele wskazuje na to, że rozwój tego trendu będzie coraz silniejszy. Zielony dach zaczął zyskiwać szerokie poparcie samorządowców, które zachęcają korzyściami ekonomicznymi.  Nowatorskim pomysłem na walkę z ekstremalnymi upałami i powodziami po ulewach stają się dofinansowania oraz ulgi podatkowe. Coraz więcej miast i gmin oferuje zwolnienia podatkowe z tego tytułu. 

W Polsce jako pierwsze pomysł wprowadziły w życie Katowice. Właściciele budynków z zielonym dachem lub ścianą pełną roślin zostali zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości. Uchwała objęła właścicieli prywatnych oraz przedsiębiorców. Z końcem 2021 roku również radni Wrocławia przyjęli uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości budynków, na których umieszczono zielone dachy oraz ogrody wertykalne.

Oprócz zielonego dachu wielką popularnością cieszą się zielone fasady budynków oraz wertykalne konstrukcje roślinne i farmy. 

Samorządy wspierają zieleń miejską, ponieważ coraz częściej dostrzegają ekologiczne i ekonomiczne zalety roślinności pokrywającej budynek. 

Na podobną ulgę, jak w Katowicach i we Wrocławiu, mogą też liczyć mieszkańcy Kalisza. Stosowny projekt uchwały przygotowują władze Gdańska. W nieco innym kierunku, ale z podobną ideą, poszły władze Poznania, które mieszkańcom chcącym stworzyć ogrody wertykalne i zielone dachy obiecały wsparcie finansowe.

Gdynia, fot. mat. prasowy

W celu zabezpieczenia powierzchni i zniwelowania nadmiaru wody w konstrukcji zielonego dachu wykorzystaliśmy połączoną warstwę drenażową i magazynującą wodę oraz warstwę filtracyjną. Uszczelniły one konstrukcję zielonego dachu oraz zabezpieczyły rośliny przed zalaniem. Nadmiar wody odprowadzany jest przez otwór w membranie, a stamtąd do siatki kanału konstrukcji uchwytu – mówi Piotr Pytel z firmy Dorken Delta zajmującej się dostarczaniem systemowych rozwiązań dla dachów zielonych.

Najpopularniejsze zielone dachy oraz ogrody wertykalne to te zaimplementowane m.in. w Centrum Nauki Kopernik, Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego czy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Inwestorzy wykorzystują rozwiązania i technologię budowlaną zaczerpniętą z zielonego dachu także w innych oryginalnych projektach. Na terenie gdańskiego Olivia Business Centre powstał całoroczny ogród – Olivia Garden, jedyny w Polsce z drzewami tropikalnymi oraz tysiącami roślin. Przestrzeń pełni rolę rekreacyjną oraz służy jako miejsce dla spotkań biznesowych.

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.