Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wielka Brytania notuje wzrost zgonów spowodowanych astmą oskrzelową

Wielka Brytania notuje wzrost zgonów spowodowanych astmą oskrzelową

Rekordowa liczba osób zmarła w ostatnim roku w Wielkiej Brytanii z powodu astmy. Według specjalistów głównym winowajcą tej sytuacji jest pogarszający się stan powietrza oraz zła jakość opieki medycznej.

Według danych statystycznych tylko w samej Anglii i Walii zmarło 1320 osób, co jest o 25% wyższym wskaźnikiem niż dekadę temu. Odkrycie budzi coraz większy niepokój, ponieważ sugeruje, że tempo degradacji powietrza wymknęło się spod kontroli. Najbardziej zagrożone tym stanem rzeczy są dzieci oraz osoby starsze.

Według lekarzy przypadki hospitalizacji najmłodszych z powodu ataków astmy są już na porządku dziennym. Doskonałym przykładem jest historia 9-letniej dziewczynki, która zmarła podczas ataku astmy wywołanego zwiększonym poziomem pyłów zawieszonych w powietrzu. W tym samym czasie odnotowano ponadto większą liczbę hospitalizacji oraz wizyt lekarskich na terenie objętym przez zanieczyszczenie.

Jonathan Grigg, profesor pediatrii w zakresie chorób dróg oddechowych na Queen Mary University of London, powiedział: „Te przypadki są dowodem, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi zdrowiu wszystkich ludzi. Sprawa oczyszczenia naszego powietrza powinna być priorytetem, ale rząd nie wykazał jeszcze odwagi, by przedstawić wiarygodny plan walki z tym problemem na skalę ogólnokrajową”.

Swoją opinię wyraziła również Kay Boycott, dyrektor generalny Asthma UK, która komentując ujawnione ostatnio wyniki badań, powiedziała: „To jest katastrofa dla rodzin, które straciły ukochaną osobę. Potrzebna jest natychmiast strategia walki z zanieczyszczeniami oraz poprawa podstawowej opieki nad chorymi na astmę”.

Zanieczyszczenie powietrza zostało powiązane z około 40 000 przedwczesnych zgonów w Wielkiej Brytanii, a Światowa Organizacja Zdrowia uznała je za zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.