Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wielka rzeczna pompa ciepła w Niemczech. Woda z Renu dostarczy ogrzewanie do 3500 domów

Wielka rzeczna pompa ciepła

Wielka rzeczna pompa ciepła w Niemczech. Woda z Renu dostarczy ogrzewanie do 3500 domów

Firma energetyczna MVV rozpoczęła budowę innowacyjnej przepływowej pompy ciepła w Mannheim w Niemczech. Woda z Renu zostanie wykorzystywana jako źródło ogrzewania. Wielka rzeczna pompa ciepła ma stać się nowego typu laboratorium transformacji energetycznej. Na czym jeden z największych projektów tego typu w Europie?

Wielka rzeczna pompa ciepła

4 marca w poniedziałek odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego i budowa przyjaznej dla klimatu przepływowej pompy ciepła w Mannheim w Niemczech. Projekt ma zapewnić dostawy ciepła, co jest szczególnie istotne w obliczu wojny w Ukrainie, która wpływa na bezpieczeństwo energetyczne całego kontynentu. Wielka rzeczna pompa ciepła to jeden z pięciu podobnych projektów, które są obecnie budowane w różnych lokalizacjach w Niemczech.

Instalacja ma moc cieplną do 20 MW i moc elektryczną ok. 7MW, dzięki czemu dostarczy ciepło do 3500 gospodarstw domowych. Ponadto pozwali zaoszczędzić około 10 000 ton CO 2 rocznie. Pompa rozpocznie pracę już w 2023 roku.

Na czym dokładnie polega ta technologia?

Woda z Renu dostarczy ciepło mieszkańcom

Wielka rzeczna pompa ciepła pobiera niewielką część ciepła z wody i oddaje je jako energię grzewczą. Woda w Renie nagrzewa się latem do 25°C, a zimą rzadko spada poniżej 5°C, dzięki temu doskonale sprawdza się jako źródło ciepła. Przepływowa pompa ciepła podłączona zostanie do miejskiej sieci ciepłowniczej i istniejącego już wielkopowierzchniowym magazynem ciepłowniczego.

Za projekt w Mannheim odpowiedzialna jest firma energetyczna MVV, która dąży do neutralności klimatycznej do 2040 roku. Do 2030 roku planuje całkowicie przekształcić swoje zakłady ciepłownicze w Mannheim i regionie na ekologiczne źródła energii. Już dwie trzecie gospodarstw domowych w mieście uzyskuje przyjazne dla klimatu ciepło sieciowe.

– Budowa pierwszej przepływowej pompy ciepła MVV jest przykładem tego, jak możemy krok po kroku generować energię w sposób przyjazny dla klimatu, a tym samym zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych – powiedziała Thekli Walker, minister ds. energii, środowiska i ochrony klimatu Badenii-Wirtembergii z partii Zielonych.

– Zastosowanie przepływowej pompy ciepła zmniejszy emisje CO2, a tym samym przyczyni się do zrównoważonego rozwoju w kierunku neutralnego klimatycznie miasta Mannheim. Jednocześnie można wykorzystać istniejącą infrastrukturę – więc jest to sytuacja, w której wszyscy wygrywająkomentował  eter Kurz, burmistrz miasta Mannheim.

Chcesz wiedzieć więcej o wpływie pomp ciepła na dekarbonizację i derusyfikację niemieckiego systemu energetycznego? Zobacz artykuł:

źródło i zdj. główne: mvv.de/journalisten

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.