Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wielki Lis w Rotterdamie. Rzeźba, która przyciąga wzrok

Lis, pomnik, prawa zwierząt

Wielki Lis w Rotterdamie. Rzeźba, która przyciąga wzrok

Dzieło Florentijna Hofmana można już podziwiać. Mierzącego 16 metrów lisa nie da się przeoczyć. Warto więc wiedzieć, dlaczego to właśnie on może stać się jednym ze znaków rozpoznawczych Rotterdamu.

Stawianie różnego rodzaju pomników i monumentów jest powszechne na całym świecie. Ludzie upamiętniają nie tylko ludzi, ale też zwierzęta.

W Polsce znane są na przykład pomniki Niedźwiedzia Wojtka, Japonia może pochwalić się zachowaną w kamieniu podobizną wiernego psa Hachiko. Do grupy miast, w których zwierzęta zostały upamiętnione rzeźbami, dołączył także Rotterdam. 

Rzeźba, która została nazwana Bospolder Fox, jest wyjątkowa nie tylko ze względu na to, że jest krzykliwie pomarańczowa i wysoka na 16 metrów. Zasługuje na uwagę przede wszystkim dlatego, że nie upamiętnia konkretnego zwierzęcia, a całą ich grupę.

Lis jako ważny symbol natury  

Lis ma być symbolem tych zwierząt, które musiały przystosować się do zmian wprowadzonych przez człowieka i mieszkają w mieście, a dodatkowo również przypominać mieszkańcom Rotterdamu o tym, że miejsce, w którym żyją obecnie, kiedyś wyglądało zupełnie inaczej. Rzeźba ma również zwrócić ich uwagę na to, jak wiele zawdzięczają.  

Wielki trójkolorowy lis został ustawiony przy jednym z rotterdamskich przejść dla pieszych. Oprócz krzykliwej barwy i wielkości, uwagę zwraca także zwisająca z jego pyska ogromna torba. 

Można domyślać się, że rzeźba przedstawia lisa nieprzypadkowo. To właśnie te zwierzęta spotka się na ulicach najczęściej. 

Dzikie zwierzęta w miastach

Nie jest tajemnicą, że człowiek poprzez swoje działania wpływa na życie zwierząt. Niejednokrotnie nie jest to dobry wpływ.

Ciągłe rozbudowywanie miast i adaptowanie kolejnych obszarów pod zabudowę sprawia, że środowisko, które było naturalnym dla dziko żyjących zwierząt, znika. Kurczenie się obszarów niezamieszkałych przez człowieka powoduje, że zwierzęta coraz częściej decydują się na wkraczanie do miast, chociażby w poszukiwaniu pożywienia.

Jest to niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. 

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.