Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wielkoskalowy magazyn energii Columbusa otrzymał warunki przyłączenia

Wielkoskalowy magazyn energii Columbusa otrzymał warunki przyłączenia

Wielkoskalowy magazyn energii Columbusa otrzymał warunki przyłączenia

Columbus Energy wybuduje kolejny wielkoskalowy magazyn energii. To już trzeci tego typu projekt firmy z Krakowa. Co wiemy o inwestycji?

Wielkoskalowy magazyn energii Columbusa

Spółka zależna z Grupy Columbus otrzymała warunki przyłączenia do sieci przesyłowej o mocy 202,44 MW, które zostaną wykorzystane na budowę magazynu energii o pojemności 810,18 MWh. Jest to już trzeci z kolei wielkoskalowy magazyn energii w posiadaniu Columbus. Inwestycja powstanie w południowej Polsce, a jej całkowitą wartość jest szacowana na ok. 1,6 mld zł.

W ciągu ostatnich tygodni udało nam się uzyskać warunki przyłączenia na budowę trzech wielkoskalowych magazynów energii w Polsce. To pokazuje, w jakim tempie działa nasza organizacja i jak dostosowuje się do sytuacji rynkowej. 

Mamy świadomość, że ta technologia już za chwilę okaże się niezbędna do płynnego funkcjonowania sieci przesyłowych. Dlatego, nie czekając na bardziej sprzyjające warunki gospodarcze, inwestujemy w budowę własnych magazynów, realizując tym samym kolejny, ważny punkt ekosystemu Columbus (…) – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. 

To nie pierwsza tego typu inwestycja jednej z większych firm na polskim rynku OZE. Jaki jest łączny potencjał projektów magazynowania energii Columbusa?

Inwestycja za inwestycją

21 września br. Columbus otrzymał warunki przyłączenia do sieci przesyłowej o mocy 62,7 MW, na budowę magazynu energii o pojemności 250,8 MWh, a 17 sierpnia uzyskał warunki dla tego typu obiektu o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh.  

Łącznie Columbus posiada w sumie warunki przyłączenia dla magazynów energii na poziomie 400 MW o sumarycznej pojemności 1600 MWh. Nie znamy jeszcze dokładnej lokalizacji projektów oraz technologii wykonania magazynów. Jedno jest natomiast pewne – technologie tego typu zyskują coraz bardziej na znaczeniu. Dlaczego?

Magazyny energii na wagę złota

Do sieci elektroenergetycznej w Polsce podpiętych jest już ponad milion użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Nowe moce słoneczne, a także elektrownie wiatrowe, powodują wzrost napięcia w przestarzałej sieci przesyłowej. Przekroczone poziomy oraz asymetria napięć powodują czasowe wyłączenia instalacji prosumenckich, co z kolei zmniejsza opłacalność poniesionych inwestycji.

Wraz z rosnącym udziałem OZE w systemie elektroenergetycznym konieczne jest również zwiększenie potencjału magazynowania energii elektrycznej i ciepła na poziomie prosumentów, wytwórców OZE, operatorów sieci oraz agregatorów. Magazynowanie energii to pozwala także na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w razie nagłych spadków energii. Dlatego właśnie rząd oferuje już dopłaty do magazynów energii w ramach programu Mój Prąd 4.0.

Państwowe spółki podejmują także własne inwestycje w tym segmencie, m.in, Polska Grupa Energetyczna, która zbuduje największy magazyn energii w Europie.

źródło i zdj. główne – mat. prasowe Columbus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.