Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Windwheel – holenderska instalacja wiatrowa, w której można mieszkać

Windwheel – holenderska instalacja wiatrowa, w której można mieszkać

Ikona Holandii – wiatrak – została w kreatywny i innowacyjny sposób na nowo zinterpretowana przez Windwheel Corporation, która zaprezentowała projekt nowego budynku, jaki ma powstać w Rotterdamie.

Budowla ma kształt okręgu i ma łączyć w sobie dwie funkcje – generacji energii elektrycznej z wiatru z funkcjami normalnego budynku. We wnętrzu tej futurystycznej konstrukcji mają znaleźć się domy mieszkalne oraz miejsca publiczne, sklepy etc. Instalacja ta ma stać się nowym wyznacznikiem zrównoważonego rozwoju.

Zarysy tego projektu prezentowane były po raz pierwszy w roku 2015. Teraz architekci zaprezentowali więcej detali dotyczących zasady działania budynku.

Windwheel Corporation podczas opracowywania tego nowatorskiego projektu współpracowało m.in. z firmami takimi jak Arup, Royal BAM Groep, Deltares.

Aby zwiększyć szanse na realizację projektu podpisano już wstępne umowy na umieszczenie w środku biur Światowego Centrum Handlu. Projekt wspiera mi.in. minister Kamp oraz lokalini politycy np. Alderman Struijvenberg.

Innowacyjny budynek ma pomieścić apartamenty mieszkalne, hotel oraz miejsce przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy. Dodatkowo wyznaczono przestrzeń pod działania komercyjne, kulturalne, miejsce na powstanie portu wycieczkowego oraz lobby na szczycie z restauracją.

Podobnie jak w Ferris Wheel, w budynku mają znajdować się specjalne systemy transportowe, umożliwiające szybkie dostanie się do dowolnego miejsca w budynku. W niektórych z kabin systemu transportowego zainstalowane zostaną takie udogodnienia jak bar czy miejsce do relaksu i uprawniania Yogi. Jedna z kabin ma być nawet przystosowana do poruszania się pod wodą.

Oprócz systemu kabin budynek będzie też wyposażony w schody i windy.

Budynek będzie miał kształt dysku z otworem w środku. Zbudowany zostanie z lokalnie dostępnych materiałów. Elewacja ma być pokryta roślinami, co umożliwi odbijanie ciepła i zmniejszenie nagrzewania się budynku, a jednocześnie przepuści do środka odpowiednią ilość światła do oświetlenia wnętrza.

Budynek ma być wyposażony w systemy do zbierania wody deszczowej, która wykorzystana zostanie w budynku m.in. do podlewania zieleni.

Budynek pokryty zostanie panelami fotowoltaicznymi, które dostarczać będą dodatkowej energii do zasilenia domów. Innym odnawialnym źródłem energii, jakie ma zostać zintegrowane w budynku jest elektrownia biogazowa – będą w niej wykorzystywane odpady organiczne pochodzące z budynku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.