Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

WinEurope: do końca czerwca 2020r. przybyło 5,1 GW nowych mocy wiatrowych

WinEurope: do końca czerwca 2020r. przybyło 5,1 GW nowych mocy wiatrowych

Według najnowszego raportu stowarzyszenia WindEurope na Starym Kontynencie w pierwszej połowie br. ilość zainstalowanej mocy ze źródeł wiatrowych wzrosła o 5,1 GW. Polska miała 6 wynik. Gdzie wybudowano najwięcej wiatraków?

Energia wiatrowa w Europie

Najnowszy raport WindEurope o przyroście mocy w pierwszej połowie 2020 roku wskazuje, że z 5,1 GW nowych źródeł energii wiatrowej, 3,8 zainstalowano w krajach Unii Europejskiej. 

Biorąc pod uwagę podział na sektory, w lądowym zainstalowano 3,9 GW. W porównaniu z okresem analogicznym 2019 roku, wynik ten jest lepszy o ok. 0,2 GW. Natomiast w sektorze morskim powstało 1,2 GW nowych farm. W tym samym przedziale czasu, średnia z ostatnich 3 lat wynosi 1,5 GW. 

Gdzie powstało najwięcej wiatraków?

Najwięcej farm wiatrowych w krajach wspólnoty pojawiło się w Niemczech. Przyłączono tam do sieci 591 MW nowych mocy na lądzie i 213 MW na morzu. Na kolejnych miejscach znalazły się: Francja – 494 MW, Hiszpania – 446 MW, Holandia – 185 MW onshore + 224 MW offshore i Szwecja – 389 MW. 

Polska trafiła na 6 miejsce w zestawieniu. W pierwszym półroczu tego roku powstało 339 MW elektrowni wiatrowych. Dla porównania, w całym minionym roku w naszym kraju zainstalowano tylko 52 MW. 

Będąca już poza UE Wielka Brytania, od stycznia do czerwca zainstalowała 24 MW elektrowni wiatrowych na lądzie oraz 483 MW na morzu.

Wyniki całoroczne będą słabsze niż zakładano

Według WindEurope przewidywany wcześniej przyrost 17,7 GW nowych mocy z wiatru do końca 2020 roku nie jest możliwe. Najprawdopodobniej rezultat będzie gorszy o 1/5. Pod koniec 2019 roku na Starym Kontynencie do sieci przyłączonych było 205 GW elektrowni wiatrowych, około 6 GW w Polsce. 

Rekordowe wsparcie finansowe

Analizowany przez WindEurope okres był jednak rekordowy pod względem finansowania inwestycji wiatrowych. W całej Europie przekazano około 14,3 mld euro wsparcia, z czego 11 trafiło do sektora offshore. Z kolej finansowanie dla lądowej energetyki wiatrowej spadło o 1,6 mld euro. Rok wcześniej przekazano 4,9 mld.

źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.