Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wodny magazyn czystej energii

Wodny magazyn czystej energii

Pisaliśmy już o różnych magazynach energii produkowanej z odnawialnych źródeł. Wymienialiśmy magazyny wodorowe, akumulujące sprężone oraz skroplone powietrze. W kwietniu bieżącego roku dość głośno było o pomyśle Belgii na wybudowanie sztucznej wyspy, której zadaniem będzie wytwarzanie i magazynowanie energii z wiatru. Jeśli rząd wyda koncesję, będzie to jedna z pierwszych takich konstrukcji na świecie. Idea polega na wykorzystaniu ogromnego potencjału akumulacyjnego jaki posiada woda, co nie jest nowym pomysłem, gdyż na podobnej zasadzie, działają obecne elektrownie szczytowo-pompowe.

Konieczność magazynowania energii z odnawialnych źródeł dyktowana jest nieprzewidywalnością dostaw tak wytworzonej energii. Uzyskiwanie energii wyłącznie z tych źródeł spowodować może momenty przestoju. Nadwyżki energii generowane w momentach  minimalnego zapotrzebowania mogą być marnowane. Aby temu zapobiec i zachować całość wyprodukowanej energii należy ją przechowywać w akumulatorach. Obecnie wiele firm pracuje nad przygotowaniem magazynów energii, dzięki którym nadwyżki byłyby dostarczane do sieci w momentach przestojów. Takie zjawisko nazywamy stabilizacją energii dostarczanej z OZE. Jego najprostszą formą jest odpowiedni zestaw baterii dla domowej instalacji.

Sama koncepcja magazynowania energii nie jest niczym nowym – takie samo zadanie mają od dana budowane elektrownie szczytowo-pompowe, które przemieniają energię elektryczną w energię grawitacyjną wody pompowanej ze zbiornika dolnego do górnego. Kiedy zapotrzebowanie na energię jest niskie, tania energia elektryczna wykorzystywana jest do napędu pompy, która przepompowuje wodę ze zbiornika dolnego do górnego. Natomiast w godzinach szczytowego zapotrzebowania energetycznego woda spuszczana jest z górnego zbiornika i używana do napędzania turbin w procesie generowania energii elektrycznej. Elektrownie szczytowo-pompowe są jak dotąd najczęściej używanymi magazynami energii. Oprócz tego energię magazynuje się również za pomocą sprężonego powietrza, wodoru, czy w postaci termicznej.

Belgia chce wykorzystać swój naturalny atut, jakim jest wietrzne wybrzeże, do produkcji czystej energii. W tym niewielkim powierzchniowo kraju nie ma odpowiedniego miejsca, by móc wybudować popularnego magazynu energii – wspomnianej elektrowni szczytowo-pompowej. Dlatego rozwiązaniem ma być zbudowanie sztucznej wyspy, która będzie posiadała na środku zbiornik. Koncepcja Belgów przewiduje  zaadoptowanie elektrowni szczytowo-pompowej, która ma być połączona z farmą wiatrową. Podczas niskiego zapotrzebowania energetycznego turbiny wiatrowe będą wypompowywać wodę ze zbiornika wewnątrz wyspy. Natomiast podczas zapotrzebowania szczytowego, otwarte zostaną śluzy zbiornika, a wlewająca się do wnętrza woda napędzi turbiny wodne, które wytworzą energię elektryczną.

Wspomniana wyspa ma powstać na Morzu Północnym, w pobliżu De Haan. Zbiornik ma stanowić 500 metrowy atol w kształcie podkowy o pojemności 2 GWh. Jednak zanim zostanie wydana koncesja konieczne jest przeprowadzenie badań związanych z wpływem oddziaływania przyszłej inwestycji na środowisko. Planowane zamknięcie elektrowni atomowych w Belgii do 2025 roku oraz zwiększenie udziału energetyki wiatrowej w ogólnym bilansie energetycznym może wpłynąć pozytywnie na realizację nowego projektu sztucznej wyspy. Obecnie elektrownie jądrowe zaspokajają 49 proc. potrzeb energetycznych kraju. Belgowie są mocno zainteresowani realizacją inwestycji, która w skali globu będzie charakteryzować się wysoką innowacyjnością.

Oprócz produkcji energii elektrycznej z OZE Belgowie planują połączyć tę technologię z magazynami energii. Tym samym mają ograniczyć swoje problemy z niedoborami energetycznymi. Póki co jest to jedynie projekt, ale stwarza ogromne zainteresowanie, gdyż posiada niezwykły potencjał, który może pomóc zaspokoić potrzeby energetyczne w dużym stopniu po zamknięciu obecnych atomowych elektrowni. Pomysł ten ponadto wydaje się jedynym rozsądnym z uwagi na brak odpowiedniego miejsca do budowy elektrowni szczytowo-pompowej. Co więcej będzie to pierwszy tego typu obiekt na świecie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.