Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wrocław dofinansuje wymianę pieców

Wrocław dofinansuje wymianę pieców

330 milionów złotych – tyle pieniędzy chce przeznaczyć Wrocław na likwidację pieców grzewczych. Mieszkańcy miasta mogą otrzymać dofinansowanie do 20 000 złotych, zwolnienie z czynszu lub dopłaty do rachunków w wysokości 4 000 zł.  

Program potrwa do 2024 roku. Prezydent miasta Jacek Sutryk na konferencji prasowej przedstawił serię programów, których celem jest zachęcenie mieszkańców do termomodernizacji. Szczególną uwagę przykuła oferta sięgającego prawie 100 procentowego dofinansowania kosztów wymiany pieców, zwolnienia podatkowe oraz ulgi w czynszach dla osób, które się na to zdecydowały. Nowością jest program Termo Kawka, który zakłada wymianę drewnianych okien na nowe.

Do końca 2024 r. zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe w należących do miasta lokalach. Zarząd Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskie Mieszkania otrzymają niezbędne wsparcie kadrowe i finansowe. Przystępujemy do realizacji zapisów uchwały antysmogowej – powiedział prezydent Sutryk.

Zgodnie z danymi od NIK oraz WIOŚ, we Wrocławiu rokrocznie liczba dni z przekroczeniami dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza spada. W celu całkowitego zneutralizowania problemu, dolnośląski sejmik wojewódzki przyjął uchwałę antysmogową. Na jej mocy po 2024 roku w mieście nie powinno być w użyciu jakiegokolwiek pozaklasowego pieca oraz kotłów klasy pierwszej i drugiej. Natomiast do 2028 roku usunięte mają zostać wszystkie piece na paliwa stałe.

Na specjalnie zlecenie wrocławskiego magistratu, zespół z Politechniki Wrocławskiej przeprowadził kompleksowe badania, które trwały 10 miesięcy. W tym czasie ustalono, że w dolnośląskiej stolicy znajduje się 20 035 lokali z działającymi starymi piecami. W budynkach miejskich jest ich 4603, w mieszkaniach prywatnych 2784, a gminnych 6815. W domach jednorodzinnych znajduje się 5833 piece, które powinny zostać jak najszybciej wymienione. Analizy PW wskazały, że lokale prywatne odpowiadają za ponad 60% niskiej emisji na terenie Wrocławia.

źródło: portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.