Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wrocław i Sztokholm – w którym mieście żyją bardziej ekologiczne rodziny?

recykling

Wrocław i Sztokholm – w którym mieście żyją bardziej ekologiczne rodziny?

Segregacja odpadów, oszczędność energii czy ograniczenie ruchu samochodowego. Pod tymi ogólnymi hasłami kryją się działania, dzięki którym polska rodzina może zaoszczędzić nawet do 5 tysięcy złotych. Tę tezę udowadniają autorzy raportu „Wrocławscy i Sztokholmscy: ekologia po polsku i szwedzku”.

Dwie rodziny

W raporcie zestawione zostały dwie statystyczne rodziny. Jedna mieszka we Wrocławiu, a druga w Sztokholmie. Autorzy porównali sytuację obu rodzin, ich ekologicznych nawyków oraz polityki wobec odpadów czy ochrony środowiska. Warto zauważyć, że Sztokholm jest miastem o rozbudowanych zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Ile śmieci wytwarzają wrocławianie?

Na jednego mieszkańca Wrocławia przypada ok. 476 kg odpadów, zaś na całą rodzinę nawet 1904 kg w skali roku. Co więcej od 2014 roku ilość generowanych przez Polaków śmieci wzrosła o 50 kg. Na plus należy uznać malejącą ilość odpadów zmieszanych, co poprawia wskaźnik odzysku materiałów. Nadal jednak 1/5 tej frakcji trafia na składowiska (choć w 2007 roku było to nawet 98%). Ten wynik mógłby być lepszy, gdyby istniała na Dolnym Śląsku elektrociepłownia, wykorzystująca paliwa alternatywne na bazie odpadów.

Szwecja recyklingiem stoi

W Szwecji sytuacja jest nieco inna. Jeden mieszkaniec Sztokholmu generuje nieco więcej śmieci niż ten z Wrocławia. Dokładnie to 500 kg odpadów. Co jeszcze nas różni? Po pierwsze opłaty za wywóz są mniejsze, gdyż wynoszą ok. 553 zł. Po drugie mieszkańcy miasta nie mogą gromadzić odpadów zmieszanych i powszechnym nawykiem jest ich segregowanie oraz oddawanie do specjalnych punktów odbioru konkretnej frakcji. Przekłada się to na prawie dwukrotnie wyższy procent recyklingowanych odpadów niż w przypadku Wrocławia. Co więcej w Sztokholmie od 20 lat nie ma żadnego składowiska śmieci. Większość odpadów albo trafia na recykling, albo jest źródłem paliwa alternatywnego dla elektrowni. Dzięki temu mieszkańcy ponoszą niższe koszty energii.

Miejski wytwórca, Stockholm Exergi swoją działalność opiera o OZE oraz odpady. W minionym roku na ten cel firma wykorzystała 485 tys. ton odpadów z gospodarstw domowych i 393 tys. ton odpadów przemysłowych. 

Rozbudowany system kaucji plastiku i metalu

W raporcie możemy znaleźć też rozdział o odzyskaniu plastiku metodą kaucyjną. Okazuje się, że Szwedzi praktykują takie działania od ponad 30 lat.

Każdego roku Szwedzi dzięki temu systemowi odzyskują ok. 2 miliardy puszek i butelek! Przy okazji odzyskują też kilka miliardów koron, gdyż kaucja za puszki i butelki PET do 1 litra wynosi 1 SEK (ok. 50 groszy), a 2 SEK (ok. 1 złoty) za butelki powyżej 1 litra” – czytamy w raporcie.

Eko-nawyki i oszczędności do 5 tysięcy złotych

Autorzy raportu przedstawili listę nawyków, które bez większych trudności wrocławska rodzina jest w stanie wprowadzić do swojego codziennego życia. Obliczyli też, ile pieniędzy dzięki nim można zaoszczędzić w skali roku. Mowa tutaj nawet o 5 tysiącach złotych.

oszczednosci
źródło: fortum.pl

Pełny raport do przeczytania tutaj.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.