Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wylesienie Amazonii postępuje. Tak źle nie było od 12 lat

Amazonia

Wylesienie Amazonii postępuje. Tak źle nie było od 12 lat

Brazylijska agencja kosmiczna INPE podaje, że wylesianie Amazonii osiągnęło najwyższy poziom od 2008 roku. W ciągu roku wycięto i wypalono powierzchnię o prawie 10% większą niż w roku poprzednim. Naukowcy wiążą straty z polityką prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro.

Zgodnie z danymi Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais (INPE), między sierpniem 2019 roku a lipcem 2020 roku wycięto i wypalono 11 088 km2 lasów deszczowych. To o 9,5% więcej, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. 

“W Amazonii jest zbyt wiele rezerwatów przyrody”

To słowa prezydenta Jaira Bolsonaro. 

Naukowcy podkreślają, że coraz szybsze tempo wylesiania Amazonii obserwowane jest od stycznia 2019 roku, kiedy to Bolsonaro objął urząd prezydenta Brazylii. W 2018 roku, tuż przed rządami Bolsonaro, zniszczona powierzchnia wyniosła 7 536 km2

Tymczasem nowy prezydent zaczął zachęcać do działalności rolniczej i wydobywczej na terenach lasów równikowych. Dodatkowo, Bolsonaro znacznie zmniejszył finansowanie agencji federalnych, które zajmowały się egzekwowaniem prawa środowiskowego. W ich kompetencjach leżało m.in. nakładanie kar pieniężnych na rolników i drwali, którzy łamali przepisy dotyczące ochrony środowiska. 

Brazylijska organizacja pozarządowa Climate Observatory stwierdziła, że liczby “odzwierciedlają sukces inicjatywy, której celem było odebranie brazylijskim organom kontrolnym możliwości do ochrony lasów i zwalczania przestępczości w Amazonii”. 

Bolsonaro nazwał Amazonię “układem okresowym cennych minerałów”

Tymczasem niektórzy z brazylijskich polityków twierdzą, że szybsze tempo deforestacji [przyp.red.: wylesiania] Amazonii jest oznaką postępu. 

– Może nie jest to powód do świętowania, ale polityka, którą przyjęliśmy na początku naszych rządów, zaczyna przynosić owoce – powiedział dziennikarzom wiceprezydent Hamilton Mourão.

Również Jair Bolsonaro oskarżał INPE o zniesławianie Brazylii na arenie międzynarodowej. Przypomnijmy, że rząd zobowiązywał się do spowolnienia wylesiania na poziomie 3 900 km2 rocznie do 2020 roku. 

Zielone płuca Ziemi chorują

Amazonia nie tylko spowalnia tempo globalnego ocieplenia, lecz odpowiada także za produkcję ok. 6% tlenu w skali światowej. Ponadto lasy deszczowe są domem dla 3 milionów gatunków roślin i zwierząt oraz miliona rdzennych mieszkańców. 

Źródło: bbc.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.