Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wyroki za znęcanie się nad zwierzętami w Polsce. Czy odmienią ich los?

sheep

Wyroki za znęcanie się nad zwierzętami w Polsce. Czy odmienią ich los?

Na całym świecie nagminnie łamane są prawa zwierząt. O okrutnych procederach informują niekiedy świadkowie lub nagrania pochodzące z monitoringów w miejscach takich jak ubojnie. Jednak powoli los zwierząt może zmieniać się na lepsze, o czym świadczy coraz większe zaangażowanie osób i organizacji, a także decyzje sądu, skazujące katów zwierząt na grzywny i kary pozbawienia wolności.

Sąd skazuje winnych znęcania się nad zwierzętami

Winnych znęcania się nad jagniętami, jadącymi z Podhala do Włoch – do rzeźni – uznano polskich lekarzy weterynarii. Barbara Z. i Marek O. nie dopełnili obowiązków oraz przekroczyli uprawnienia podczas kontroli tego transportu. Wyrok jest przełomowy, gdyż to pierwsza decyzja uznania winnym kogoś, kto ma stać na straży dobrostanu zwierząt, a łamie zaprzysiężone wartości i ustawę o ochronie zwierząt w Polsce. Dzięki staraniom fundacji Viva! oraz mecenas reprezentującej organizację, można mieć nadzieję na poprawę losu jagniąt, które są transportowane często w fatalnych warunkach, przez kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin do innego kraju na rzeź.

Karp czuje

Bardzo ważnym wydarzeniem na drodze ochrony praw karpi w Polsce był wyrok w Łodzi. W 2018 roku odnotowano, że na jednym z łódzkich targów znęcano się nad karpiami. Zarejestrowano dwa szczególne drastyczne przypadki skandalicznego przetrzymywania i zabijania bez ogłuszenia. Krzysztof B. i Marcin L. usłyszeli zarzuty znęcania nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Sąd uznał ich za winnych, ale wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Co roku podczas okresu świąt bożonarodzeniowych powtarza się podobna sytuacja – ryby pływają w maleńkich zbiornikach i są transportowane przez ludzi w plastikowych torebkach bez wody. Nie wiadomo, jakie warunki czekają je w domostwach.

Walka o zwierzęta

Fundacja Viva! nieustannie walczy o prawa zwierząt w Polsce. W akcje angażuje się coraz więcej osób, które uczestniczą w happeningach, a także wspierają fundację finansowo, aby ta mogła prowadzić swoje działania i monitorować sytuację zwierząt w kraju. W planach fundacji jest wiele przedsięwzięć: monitoring cyrków, śledztwa na fermach futerkowych i przemysłowych, reagowanie na znęcanie się nad zwierzętami, kontrola sytuacji koni w kraju, sprawowanie opieki nad porzuconymi zwierzętami, prowadzenie domu dla zwierząt domowych i hodowlanych, adopcje, walka o wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb i inne.

Czy sytuacja zwierząt w Polsce zmieni się? Czy ustawa o ochronie praw zwierząt, która w kraju jest tak często łamana, będzie w końcu respektowana? Sprawy sądowe orzekające o winie mogą się do tego przyczynić.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.