Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wysypisko śmieci we francuskim Drambon wyprodukuje energię ze słońca

Wysypisko śmieci we francuskim Drambon wyprodukuje energię ze słońca

Przedsiębiorcy z branży OZE nieustannie szukają odpowiednich pod zaplanowane inwestycje gruntów. Nie jest to jednak proste, ponieważ o przestrzeń walczą różne przedsiębiorstwa. Dlatego coraz częściej można usłyszeć o instalacjach fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych.

Nad problemem braku miejsca pod słoneczne inwestycje pochylili się amerykańscy naukowcy, którzy kosztem coraz mniej opłacalnych plantacji tytoniu proponują farmy fotowoltaiczne, co byłoby opłacalne dla właścicieli tych terenów.

Francuski koncern Engie oraz Suez postanowiły poradzić sobie w jeszcze inny sposób, wybierając na miejsce instalacji wysypiska śmieci. Pierwszą wspólną inwestycją obu koncernów energetycznych na „śmieciowym” gruncie będzie farma fotowoltaiczna o mocy 12MW we francuskim Drambon, niedaleko Dijon. Jej uruchomienie zaplanowane jest na koniec bieżącego roku.

Ponadto w planach jest blisko 100 podobnych inwestycji, które mają zostać zrealizowane w następnych latach na dawnych wysypiskach śmieci. Skażenie terenów dyskwalifikuje je niemalże z każdej innej formy użytkowania, więc Engie i Suez znalazły alternatywny sposób na ich wykorzystanie. Łączna moc wszystkich farm fotowoltaicznych, które mają powstać przy współpracy Engie oraz Suez to 1 GW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.