Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wzrosty, perowskity, rekordy i hity. Co wydarzyło się w branży OZE w 2021 roku?

Wzrosty, perowskity, rekordy i hity. Co wydarzyło się w branży OZE w 2021 roku?

W zeszłym roku osiągnęliśmy unijny cel 16% udziału OZE w sieci. Na wyliczenia za rok 2021 należy jeszcze poczekać, ale już wiemy, że na pewno możemy spodziewać się dużych wzrostów. Rok 2021 to czas intensywnego rozwoju branży OZE w Polsce.

Coraz więcej mocy z OZE

Wsparciem dla OZE w Polsce ma być uchwalona w lipcu nowelizacja prawa energetycznego, której celem jest digitalizacja całego sektora. Nowelizacja ustawy tworzy także regulacje prawne dla magazynów energii, których rozwoju możemy spodziewać się w przyszłym roku. Magazyny energii to bardzo ważny krok na drodze do transformacji energetycznej, która nie przebiega bez problemów, takich jak przestarzała sieć przesyłowa.

Mimo zakłóceń w stabilności krajowej sieci, potencjał OZE w Polsce stale rośnie. W sobotę 20 listopada padły nowe rekordy mocy dostarczanej przez farmy wiatrowe. Największa w historii moc wiatraków została osiągnięta o godz. 1:00 w nocy. Wiatraki na lądzie pracowały wtedy z mocą blisko 6,4 MW, co odpowiadało aż 34% całkowitego zapotrzebowania na prąd w kraju.

Za największą ilość energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym odpowiada lądowa energetyka wiatrowa, co widać na poniższym wykresie:

Moc elektryczna osiągalna w instalacjach OZE, źródło: are.waw.pl

Możemy spodziewać się kolejnych wzrostów mocy energii wiatrowej. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało w lipcu wsparcie dla większej liczby projektów offshore. Co nawet ważniejsze, 16 grudnia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) pozytywnie zaopiniowała projekt liberalizacji ustawy odległościowej, która hamowała rozwój tego segmentu OZE w Polsce.

Wykres pokazuje wzrosty we wszystkich rodzajach OZE. Widzimy jednak na nim również, że najszybciej w Polsce rozwija się fotowoltaika. Wsparciem dla obu sektorów – wiatrowego i słonecznego – może być Cable Pooling.

Wzrosty w fotowoltaice

Agencja Rynku Energii (ARE) podaje, że w październiku w Polsce było już prawie 750 tys. prosumentów fotowoltaiki.

W samym wrześniu przybyło ich aż 37,5 tys., a w kolejnym miesiącu kolejnych kilkadziesiąt tysięcy. Zmiany w systemie rozliczeń spowodowały, że wiele osób chciało skorzystać z dopłat w bieżącym roku. To z kolei poskutkowało dużą liczbą nowych zamówień. 6 października został zamknięty nabór wniosków o dofinansowanie z powodu wyczerpania budżetu programu Mój Prąd 3.0.

Chociaż ARE nie opublikowało jeszcze raportu za grudzień, to jest duża szansa, że w dużym tempie zbliżamy się do miliona prosumentów w Polsce. 

W I kwartale 2022 roku planowana jest nowa odsłona programu Mój Prąd. Ci, którzy zostaną prosumentami od kwietnia przyszłego roku, zostaną objęci już jednak nowym prawem.

Net-billing czy rewolucja w systemie rozliczeń prosumentów

Sejm 2 grudnia ostatecznie przegłosował zmiany w prawie dla prosumentów. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 kwietnia 2022 roku. Najważniejsza zmiana to tzw. net-billing. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie rozliczeń?
Zapraszamy do lektury artykułu:

Ten rok przyniósł duży wzrost popularności technologii perowskitów, nowej generacji ogniw fotowoltaicznych.

Perowskity podbijają rynek

Perowskit to minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie, lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych krzemowych ogniw fotowoltaicznych.

W trzeciej edycji konkursu money.pl w kategorii Technologia Roku statuetkę odebrała Olga Malinkiewicz. Współzałożycielka Saule Technologies, wraz z zespołem opracowała metodę pozwalającą na zastosowanie materiału perowskitowego na dowolnym podłożu.

Głośnym echem odbiła się premiera perowskitowych elektronicznych etykiet sklepowych (Perovskite Electronic Shelf Label, PESL), które działają dzięki sztucznemu oświetleniu ze sklepu. Pilotażowy projekt rozwijany jest we współpracy z Google Cloud Polska, a pierwsze takie etykiety na świecie pojawiły się już na stacji Orlenu w warszawskim Aninie.

Perowskity znalazły się też na pawilonie Polski na Wystawie Światowej w Dubaju.

Pawilon naszego kraju został uznany za jeden z najpiękniejszych przez „The National”.

Chcesz wiedzieć więcej o przełomowej technologii perowskitów? Zobacz artykuł:

Wodór, biogaz i geotermia

18 marca roku NFOŚiGW uruchomił pierwszy nabór w programie “Nowa Energia”. Projekt skierowany do firm miał na celu wsparcie wdrażania i zastosowania innowacyjnych technologii wodorowych. Budżet naboru wyniósł 300 mln zł. Coraz więcej mówi się o powstaniu w Polsce tzw. dolin wodorowych. W planach są także m.in. stacje tankowania wodoru.

23 listopada na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska, przedstawiciele administracji rządowej oraz interesariusze sektora podpisali „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”.

Jego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce. Podpisany dokument pomoże w maksymalizacji tzw. local content, czyli udziału polskich przedsiębiorców oraz technologii w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji krajowych biogazowni i biometanowni, oraz rozwoju rynku i powszechnego zastosowania biogazu i biometanu w gospodarce.

Tak o porozumieniu wypowiadała się wybrana w 2021 roku Minister Klimatu Anna Moskwa:

Cieszy zaangażowanie polskich instytucji i firm, które zdecydowały się na podjęcie działań w tym obszarze. Jest to jeden z kluczowych sektorów, bez którego nie będzie możliwe przeprowadzenie procesu transformacji energetycznej. Polski kapitał chce angażować się w kolejne projekty wspierające rozwój nie tylko biogazu, ale i biometanu, o czym świadczy obecność podmiotów, kluczowych na krajowym rynku, które dostrzegając ogromny potencjał w tworzonym od podstaw rynku, opracowują nowatorskie rozwiązania.

Wsparciem dla rozwoju biogazu jest także wspomniana wcześniej nowelizacja ustawy o OZE. Ogłoszono także nowe wsparcie dla geotermii. Nabór dofinansowań rozpocznie się już 3 stycznia.

Również od stycznia planowana jest nowa odsłona programu “Czyste Powietrze”. Wsparcie znajdą w nim ci, którzy myślą o zakupie pomp ciepła i termomodernizacji budynków.

Chcesz być na bieżąco z branżą OZE w Polsce i na świecie? Zostań z nami w roku 2022! 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.