Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zamiast nowych drzew łąka dla derkacza

Zamiast nowych drzew łąka dla derkacza

Na terenie Nadleśnictwa Lipinki powstało wyjątkowe miejsce o iście rajskim charakterze. Jest to otoczona lasem łąka, pełna rzadkich gatunków fauny i flory. Leśnicy mają nadzieję, że taki ekosystem na powrót ściągnie na ten teren rzadko widzianego derkacza.

Użytek ekologiczny

Zgodnie z ustawą o zalesianiu, na fragmentach lasu pozbawionych drzew powinno się rozpocząć ich sadzenie. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze postanowili jednak, że korzystniej dla miejscowego ekosystemu będzie wykorzystanie tego obszaru na łąkę. Zgodnie z regulaminem utworzyli więc na terenie Nadleśnictwa Lipinki użytek ekologiczny.

Spokój i harmonia

Decyzja okazała się słuszna. W tak zwartym kompleksie leśnym enklawa pełna bagien, torfowisk i oczek wodnych wytworzyła korzystne dla fauny i flory zbiorowisko łąkowe. Na terenie czternastohektarowego obszaru sporządzono weryfikację występujących tam roślin i zwierząt. 

Okazało się, że użytek ekologiczny zamieszkuje 83 gatunki roślin. Zdarzają się gatunki szczególnie rzadkie, takie jak np. kukułka plamista zamieszczona na Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski.

Faunę reprezentuje 16 gatunków, w tym chronione płazy takie jak jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworodna. Na niebie można z kolei zobaczyć zarys rozpiętych skrzydeł żurawia.

Zwabić derkacza

Cały ekosystem ma na celu przede wszystkim stworzenie optymalnych warunków do sformowania nowej populacji derkacza – rzadkiego ptaka, który opuścił te tereny. Leśniczy mają nadzieję, że łąka z powrotem ugości niezwykłego towarzysza.

Derkacz, fot. Mariusz Strusiewicz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.