Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zanieczyszczenia zmniejszają produkcję energii ze słońca nawet o 35%

Zanieczyszczenia zmniejszają produkcję energii ze słońca nawet o 35%

Wiele wskazuje, że sami sabotażujemy swoje starania w wykorzystaniu OZE. Zespół badaczy z Duke University wykazał, że zanieczyszczone powietrze może zmniejszać ilość wyprodukowanej przez instalacje PV energii o 25%. Dotyczy to szczególnie rejonów, które są mocno zanieczyszczone, a jednocześnie sporo inwestują w systemy fotowoltaiczne, np. Chiny i Indie.

Kurz i zawieszone w powietrzu cząstki zmniejszają ilość energii słonecznej, jaka dociera do paneli. – Moi koledzy z Indii pokazywali mi przykładowe panele w Indiach. Byłem zdumiony, jak brudne są te ogniwa – powiedział Michael Bergin z Duke University. – Chciałem sprawdzić na ile brud i kurz na panelach zmniejsza ich wydajność, ale nigdzie nie było takich badań. Więc sami zaproponowaliśmy model tego zjawiska i zebraliśmy potrzebne dane – dodał Bergin. Do projektu badawczego dołączyli się naukowcy z Indii, z Institute of Technology Gandhinagar oraz badacze z University of Wisconsin w Madison. Z zebranych danych jasno wynika, że kurz, który osiada na panelach zmniejsza ich wydajność. Za każdym razem, gdy co kilka tygodni ogniwa były czyszczone, zauważalny był wzrost wydajności – nawet o 50%. Nawet jeżeli panele w rejonach o dużym zanieczyszczeniu, takich jak Półwysep Arabski, Indie czy Chiny, myte są co miesiąc, to straty energii wynoszą od 17% do 25%.  Przy czyszczeniu modułów co dwa miesiące straty sięgnąć mogą nawet 35%. Spadek wydajności to nie tylko mniej prądu, ale to też mniej pieniędzy, ponieważ straty te generują realne straty ekonomiczne. Jak mówi Bergin, Chiny tracą w ten sposób dziesiątki miliardów dolarów rocznie. Wiemy, że zanieczyszczenia są szkodliwe dla ludzi i klimatu, jednakże teraz okazało się, że utrudniają rozwój OZE. To może być kolejny impuls do ograniczania emisji – podsumował Bergin.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.