Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zanieczyszczenie hałasem niszczy… morską trawę! Hałas szkodzi także roślinom

Zanieczyszczenie hałasem niszczy… morską trawę! Hałas szkodzi także roślinom

Od lat naukowcy wiedzieli, że zanieczyszczenie hałasem powodowane przez człowieka może szkodzić zwierzętom morskim. Jednak aż do teraz nie podejrzewali, że problem dotyczy również roślinności. Badania wykazały, że co najmniej jeden z gatunków trawy morskiej uszkadza się podczas oddziaływania hałasu.

Morskie zanieczyszczenie hałasem

Człowiek bardzo inwazyjnie wpływa na morski ekosystem, nie tylko poprzez zanieczyszczenia, ale nawet i  przez hałas pochodzący ze statków, czy pozyskiwania ropy.

Niedawno wykazano, że hałas szkodliwy jest nawet dla jednego z gatunków trawy morskiej, występującej u wybrzeży prawie każdego kontynentu.

Fot:Trawa Neptuna/ źródło:smithsonianmag.com

Podatna na uszkodzenia morska trawa

Badania prowadzone przez bioakustyka Michela Andréa, dyrektora Laboratorium Bioakustyki Stosowanej na Politechnice Katalonii w Hiszpanii, wykazały, że Trawa Neptuna może doświadczyć znacznych uszkodzeń akustycznych podczas oddziaływania sztucznych dźwięków o niskiej częstotliwości.

Ponadto Trawa Neptuna, występująca w Morzu Śródziemnym, jest gatunkiem chronionym. .

Uszkodzenia są widoczne w częściach rośliny odpowiedzialnych za wykrywanie grawitacji i magazynowanie energii. Wynika to w głównej mierze z tego, że głowonogi nie mają narządów słuchu. Zamiast nich posługują się statocystami, czyli narządami zmysłów służącymi do   utrzymania równowagi i orientacji.

– To całkowicie zmieniło naszą wizję i nasze podejście do zanieczyszczenia hałasemmówi André.

Eksperyment naukowców

W jednym z najnowszych badań naukowcy postanowili sprawdzić wpływ głośnika na trawę morską. W zbiorniku z Trawą Neptuna wprowadzali dynamiczną mieszankę sztucznych dźwięków o częstotliwościach od 50 do 400 herców. Dźwięk ten zbliżony jest do częstotliwości hałasu tworzonego przez działalność człowieka.

W następnej fazie eksperymentu zespół wykorzystał mikroskopy elektronowe do zbadania amyloplastów w korzeniach i kłączach trawy morskiej, podziemnych łodyg, które przechowują energię w postaci skrobi.

Wykryto szkodliwe uszkodzenie akustyczne, które ponadto pogorszyło się w ciągu następnych pięciu dni.

źródło:nature.com, ecowatch.com, smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.