Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zapierający dech w piersiach budynek z bambusa: odporny na trzęsienia ziemi i zerowym śladem węglowym

Zapierający dech w piersiach budynek z bambusa: odporny na trzęsienia ziemi i zerowym śladem węglowym

Panyaden International School w Tajlandii kładzie bardzo duży nacisk na ekologię. Szkoła ta oddała właśnie nową halę sportową w swoim kampusie, która zbudowana została z bambusa. Hala znajduje się w Chiang Mai, zaprojektowana została przez Chiangmai Life Constructions. Hala charakteryzuje się organicznym, nowoczesnym kształtem, zainspirowanym kwiatem lotusa.

Hala zaprojektowana tak, aby pozostawać cały rok przyjemnie chłodną. Budynek można wykorzystać także w innych celach, jak pokazują zdjęcia. Dzięki swojej konstrukcji jest ona odporna na wysokiej prędkości wiatry oraz trzęsienia ziemi, zdarzające się w tym rejonie. Dzięki wykorzystaniu organicznych materiałów do konstrukcji budynku, charakteryzuje się on zerowym śladem węglowym, co było bardzo ważne dla szkoły.

Bambusowa hala oddana została do użytkowania w tym roku. Kształt budynku idealnie wpisuje się w otaczające górzyste tereny. W środku znajduje się otwarta przestrzeń o wielkości 782 metrów kwadratowych.

Budynek oparty jest na szeregu dużych łuków, z trzema, przypominającymi płatki dachami. Dzięki otwartej konstrukcji wnętrze jest w pełni naturalnie wentylowane i oświetlone światłem słonecznym.

W hali może się pomieścić trzysta osób. Wykorzystać ją można do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i badmintona. Dodatkowo w hali znajduje się podnoszona scena, którą można wykorzystać np. podczas wykładów lub prezentacji. Znajdujące się na podwyższeniu balkony otaczają główny obszar hali, umożliwiającą wygodną obserwację tak tego co dzieje się na hali jak i na scenie.

Bambus został wybrany jako materiał konstrukcyjny do hali z uwagi na fakt, że jest to bardzo ekologiczny materiał budowlany, pozwalający na zminimalizowanie wpływu budynku na środowisko. Jak mówi architekt budynku: Hala szkoły Panyaden ma zerowy ślad węglowy. Bambus wykonany do budowy pochłonął w czasie swojego życia dużo więcej węgla z atmosfery niż wyemitowane do atmosfery zostało podczas jego obróbki i transportu.

Otwarta konstrukcja i naturalny materiał budowlany sprawiają, że w środku hali panują cały rok bardzo korzystne warunki. Do budowy nie wykorzystano żadnych trujących chemikaliów – bambus sam w sobie jest dostatecznie odporny. Przewiduje się, że hala ta stać będzie co najmniej 50 lat.

Nasz budynek pokazuje w jaki sposób możliwe jest zbudowanie hali o szerokości 15 metrów z bambusa, w ogóle bez wykorzystania elementów stalowych. Z zewnątrz budynek wygląda – jak mówią architekci – jakby wyrósł w tym miejscu lub został wytworzony przez człowieka wykorzystując jako materiał jedną z okolicznych gór.

Zaprezentowana hala jest połączeniem projektu artystycznego, pięknej, ręcznej roboty oraz doskonałego projektu architektonicznego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.