Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie najmniejszy w historii świata

Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie najmniejszy w historii świata

Luty 2023 roku był piątym najcieplejszym lutym od początku prowadzenia pomiarów. Temperatury wzrosły w najzimniejszych zakątkach globu. Najbardziej ucierpiała Antarktyda, gdzie zasięg lodu morskiego osiągnął najniższy notowany zasięg i wyniósł aż 34% mniej niż jego średnia wielkość w lutym. 

Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie – tak źle jeszcze nie było

Jak wynika z najnowszych raportów specjalistów antarktyczny, lód morski osiągnął najniższy miesięczny zasięg w historii zapisów satelitarnych. Wyniósł on 34% poniżej średniej dla lutego, bijąc poprzedni rekord z lutego 2017 r.  Co gorsza, dzienny zasięg lodu morskiego na Antarktydzie również osiągnął najmniejszą wartość w historii świata, przebijając poprzedni  tragiczny rekord ustanowiony w lutym 2022 roku.

Nasze najnowsze dane pokazują, że antarktyczny lód morski osiągnął swój najniższy zakres w 45-letnim zapisie danych satelitarnych. Te niskie poziomy lodu morskiego mogą mieć istotne skutki dla  stabilności antarktycznych półek lodowych, a ostatecznie dla globalnego wzrostu poziomu morza. Polarne pokrywy lodowe są czułym wskaźnikiem kryzysu klimatycznego i ważne jest, aby ściśle monitorować zachodzące tam zmiany –  komentuje Samantha Burges, zastępca dyrektora Copernicus Climate Change Service

Sytuacja jest zła na całym obszarze Oceanu Południowego – wszędzie tam koncentracja materiału lodowego była w ubiegłym miesiącu znacznie poniżej średniej. Także północ globu znajduje się w tragicznej sytuacji. Zasięg lodu morskiego w Arktyce był o 4% poniżej średniej, zajmując drugie miejsce wśród najniższych wartości zapisanych dla lutego. Koncentracja  arktycznego lodu morskiego kształtowała się najgorzej w rejonie Svalbardu i na Morzu Barentsa. 

Morska pokrywa lodowa – czemu jest nam potrzebna?

Morska pokrywa lodowa jest kluczowym czynnikiem wpływającym na stan środowiska naturalnego na całej Ziemi. Jej znikanie to nie tylko zmniejszenie się bioróżnorodności i wymieranie wielu gatunków ptaków, lecz także zagraża nam samym. Topnienie pokrywy lodowej w rejonach Antarktydy i Arktyki spowoduje znaczące podniesienie się poziomu wód i może zniszczyć miasta znajdujące się nad brzegami mórz i w obniżeniach terenu.

Zmiany klimatu same się napędzają. Arktyczne wzmocnienie, wieczna zmarzlina i termokrasy

źródło: raport Copernicus Climate Change Service, europa.eu zdj. główne: pixabay.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.