Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

ZE PAK realizuje zieloną strategię. Kupuje stacje tankowania wodorem

Wodór

ZE PAK realizuje zieloną strategię. Kupuje stacje tankowania wodorem

ZE PAK, producent energii należący do koncernu Zygmunta Solorza, podpisał umowę z Nel Hydrogen, światowym liderem infrastruktury wodorowej. W jej wyniku otrzyma stacje tankowania zielonym wodorem dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Będą to pierwsze tego typu urządzenia ZE PAK w Polsce.

Kluczowa rola gospodarki wodorowej

Zakup nowoczesnych stacji ładowania wpisuje się w realizowaną przez Zygmunta Solorza strategię transformacji energetycznej, która z kolei jest zgodna z założeniami porozumienia paryskiego.

Innowacyjne urządzenia o nazwie H2Station dostarczy norweska firma Nel Hydrogen. Ze stacji będą mogli skorzystać właściciele pojazdów osobowych i ciężarowych oraz kierowcy autobusów. Będzie to możliwe już w 2021 roku.

Wierzę, że gospodarka wodorowa może odgrywać kluczową rolę w dążeniu zarówno ZE PAK, jak i Polski do realizacji celów wyznaczonych podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 r. Zielony wodór wydaje się być najlepszym  rozwiązaniem, które może pomóc w skutecznej dekarbonizacji wielu dziedzin polskiej gospodarki. Jest też ważną częścią zielonej transformacji ZE PAK – skomentował Zygmunt Solorz.

H2Station

Dzięki H2Station możliwe będzie załadowanie do 100 kg wodoru w czasie do 3 godzin. W opcji dedykowanej pojazdom osobowym urządzenie umożliwi załadowanie do 500 kg dziennie, z kolei wersja przeznaczona dla ciężarówek i autobusów będzie posiadała pojemność 1500 kg. 

– Jesteśmy podekscytowani możliwością wejścia do kolejnego kraju w Europie z naszymi rozwiązaniami paliwowymi H2Station. Widzimy atrakcyjne możliwości rynkowe w Polsce i jesteśmy dumni, że ZE PAK, który jest wiodącą firmą energetyczną w Polsce z interesującymi planami budowy łańcucha wartości zielonego wodoru, wybrał nasze rozwiązania paliwowe – powiedział Jens Egholt z Nel Hydrogen Fueling.

Strategia zielonej transformacji

Gospodarka wodorowa jest jednym z kluczowych punktów strategii ZE PAK dotyczącej zielonej transformacji. W 2021 roku w Koninie zostanie uruchomiony elektrolizer do produkcji zielonego wodoru. Zygmunt Artwik, Wiceprezes Zarządu ZE PAK SA tłumaczy, że zielony wodór jest całkowicie zeroemisyjny.

Działania wpisują się w misję Stowarzyszenia Programu Czysta Polska, założonego przez Zygmunta Solorza.

Zielony wodór to opcja, na którą stawia coraz więcej światowych firm. Nie tak dawno pisaliśmy o wodorowych ciężarówkach marki Hyundai, a także wykorzystaniu paliwa wodorowego w nowym modelu Airbusa.

Źródło: interia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.