Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Żelazko solarne – innowacyjny projekt hinduskiej uczennicy

Żelazko solarne – innowacyjny projekt hinduskiej uczennicy

14-letnia Vinisha Umashankar zaprojektowała mobilny punkt do prasowania zasilany energią słoneczną! Za swój innowacyjny projekt zdobyła nagrodę Children’s Climate Prize. 

Słońce zamiast węgla drzewnego

Funkcja ulicznych prasowaczy w Indiach jest wciąż bardzo popularna. Zwykle w swojej pracy wykorzystują żelazka zasilane rozżarzonym węglem. Szacuje się, że w Indiach może być 10 milionów „wózków” do prasowania, a każdy z nich codziennie spala około 5 kg węgla drzewnego. Nie jest to najzdrowsze rozwiązanie. Emisja dwutlenku węgla z żelazek węglowych powoduje u ludzi kłopoty z oddychaniem. Nie mówiąc już o tym ile drzew musi zostać wycięte.

Na ulicy, na której mieszkam, jeden mężczyzna i jego żona mają wózek do prasowania. Aby rozgrzać żelazko, używają węgla drzewnego. Po wyprasowaniu spalony węgiel drzewny rozkłada się na ziemi do ostygnięcia, a następnie jest wyrzucany wraz ze śmieciami. W mojej okolicy jest jeszcze sześć takich wózków, które również wykorzystują węgiel drzewny. Pomyśl o liczbie wózków do prasowania w całych Indiach, o ilości spalonego węgla drzewnego i szkodach, jakie wyrządza on środowisku i naturze – powiedziała w rozmowie z The New Indian Express Vinisha.

Dziewczynka, szukając rozwiązania tego problemu, odkryła, że węgiel drzewny można skutecznie zastąpić energią słoneczną!

3xP: projekt, prototyp, patent

Przygotowanie projektu zajęło młodej hindusce około dwóch miesięcy. Następnie inżynierowie z National Innovation Foundation (NIF) w Gujarat zbudowali prototyp i złożyli wniosek o opatentowanie urządzenia. Ten prosty projekt rozwiązuje poważny problem zanieczyszczenia powietrza i wody.

Zaprojektowałam mobilny wózek do prasowania z panelami słonecznymi na dachu, który jest podłączony do akumulatora. Panele słoneczne będą wytwarzać 250 watów energii moc na godzinę. Wystarczy pięć godzin nasłonecznienia, aby w pełni naładować baterię, co z kolei zapewni zasilanie żelazka parowego przez sześć godzin. Aby uzyskać dodatkowy dochód, wózek można wyposażyć w punkty ładowania USB i ładowanie telefonów komórkowych wyjaśnia Vinisha.

Młoda, ambitna, utalentowana

Solarny wózek do prasowania to nie pierwszy innowacyjny projekt Vinishy. Na swoim koncie ma już inteligentny wentylator sufitowy, który działa samodzielnie za pomocą czujników ruchu. Technologią interesuje się już od najmłodszych lat. Ma kolekcję ponad 400 książek.

Za swój projekt otrzymała jedną z najważniejszych na świecie międzynarodowych nagród klimatycznych dla młodych innowatorów Children’s Climate Prize. W tym roku odbyła się już piąta edycja tego konkursu. Vinisha otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. koron szwedzkich, dyplom i medal. W wydarzeniu online wzięła Isabella Lövin, szwedzka minister środowiska i klimatu oraz wicepremier. Młoda projektantka została również nominowana do nagrody premiera Indii Rashtriya Bal Shakti Puraskar 2021, przyznawanej uczniom w wieku poniżej 18 lat. Pieniądze z wygranej chce przeznaczyć na rozwój swoich produktów.  

Źródło: newindianexpress.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.