Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

„Zielona Mapa” dla Warszawy

„Zielona Mapa” dla Warszawy

„Zielona Mapa” dla Warszawy pozwoli mieszkańcom miasta oraz turystom uciec od zanieczyszczeń i hałasu. Oznaczone są na niej „zielone przystanki”, które znajdują się przy urokliwych i wyjątkowych przyrodniczo miejscach. W każdym z tych terenów można odpocząć, zobaczyć coś ciekawego i pozytywnie spędzić czas.

Projekt „Zielona Mapa” wpisuje się w szerszą ekologiczną inicjatywę, w ramach której miasto Warszawa inwestuje w rozbudowę metra, linii tramwajowych oraz zakup nowych autobusów elektrycznych. Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom podróże, ale także zadbać o środowisko i stan zdrowia mieszkańców. Jest to niezwykle istotne, ponieważ z danych statystycznych wynika, że z komunikacji w Warszawie w ciągu roku korzysta ponad miliard osób. Projekt ma więc pokazać, że ekologiczny charakter transportu miejskiego jest możliwy i odpowiada na potrzebę dbania o ochronę środowiska. Tym samym promuje „modę na zieleń”, która wyraża się w świadomym wyborze dostępnych środków komunikacji.

„Zielona Mapa” uwzględnia m.in. 12 rezerwatów przyrody, które można zwiedzać, poruszając się po wyznaczonych szlakach, znajdujący się w sąsiedztwie miasta Las Kabacki, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie oraz Kampinoski Park Narodowy. Do wszystkich tych miejsc można dojechać transportem publiczny bądź rowerem. Podróż ułatwić mają „zielone przystanki”, które usprawniają orientację i wskażą odpowiednią nazwę przystanku. Obecnie na mapie oznakowane są aż 24 atrakcje przyrodnicze z informacjami: jak do nich do jechać i co warto o nich wiedzieć.

Tak o idei projektu opowiada Igor Krajnow z Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie: „Pomysł na Zieloną Mapę mieliśmy taki, że w Warszawie jest wiele miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, do których można dojechać komunikacją miejską o czym wielu pasażerów nie wiedziało (…). Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony mieliśmy edukację, a z drugiej strony zachęcaliśmy do tego, żeby korzystać z komunikacji miejskiej.”

„Zielona Mapa” jest sukcesywnie powiększana, warto więc ją na bieżąco śledzić. Dodatkowo pomysłodawcy tworzą listę 20 gatunków roślin, które warto posadzić, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, ilość kurzu i hałasu. O wszystkich można zebrać więcej informacji w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.