Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zielone parafie. Arcybiskup zachęca do troski o środowisko

Ekologia

Zielone parafie. Arcybiskup zachęca do troski o środowisko

Archidiecezja łódzka wzięła sobie do serca słowa papieża Franciszka. Arcybiskup Grzegorz Ryś również przejął się klimatycznym losem naszej planety i zaczął zachęcać kolejne parafie do oszczędzania energii, wymiany starych pieców i segregacji śmieci. Które diecezje dały się przekonać?

Zielone parafie

Program „Zielone parafie” jest próbą odpowiedzi chrześcijan na apel papieża Franciszka. Organizatorzy akcji podkreślają, że ich idea zakłada konkretne zadania, a także wsparcie merytoryczne i finansowe przy ich realizacji. Wśród inicjatyw organizatorów znalazły się między innymi:

  • umieszczenie pojemników do sortowania śmieci oraz na odpady specjalne na terenie parafii,
  • instalacja zbiornika na deszczówkę,
  • wymiana żarówek w pomieszczeniach na energooszczędne,
  • wspieranie podróży rowerem poprzez m.in. zamontowanie stojaka na rowery,
  • instalacja urządzeń monitorujących stan powietrza na terenie parafii,
  • inwestycja w odnawialne źródła energii,
  • budowa oczka wodnego,
  • założenie przykościelnego ogrodu lub pasieki.

Księża zachęcają także do poszerzenia postu o dodatkowy dzień – środę. 

Apele trafią do każdej parafii

Listy zachęcające do przystąpienia do programu „Zielonych parafii” trafiły do każdej kurii.

Każdy z nas bez wyjątku powinien dbać o środowisko naturalne – stwierdził ks. Piotr Turek, proboszcz parafii św. Anny w Łodzi w rozmowie z TVN. Jak najbardziej chronić, zabezpieczać. Dzisiaj już nie ma żadnego odwrotu. 

Program cieszy się szczególnym zainteresowaniem w archidiecezji łódzkiej. 

Zapraszamy, prosimy naszych parafian, ale także księży proboszczów, aby korzystali z ekologii, wykorzystywali ją w swojej codzienności, ale także do tego zachęcali swoich parafian – powiedział ks. Paweł Kłys.

Z kolei w Warszawie na Bemowie ksiądz postanowił zamontować miernik jakości powietrza.

Widząc, co się dzieje wokół, wydaje mi się, że nie sposób po prostu przejść obok tego obojętnie – komentuje ks. Grzegorz Mazur, wikary parafii rzymskokatolickiej Bogurodzicy Maryi w Warszawie. 

Fotowoltaiczny krzyż

W grudniu 2019 roku głośno było o parafii w Pleszewie. Na kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zamontowano panele fotowoltaiczne tworzące potężnych rozmiarów krzyż. Za dnia konstrukcja wytwarza czystą energię elektryczną dla budynku, natomiast o zmroku zostaje dzięki niej podświetlona. 

Fot. Damian Cieślak

Okazuje się, że proboszcz, ks. Krzysztof Guziałek, zainspirował się encykliką papieża Franciszka o nazwie “Laudato si”, zwanej „zieloną encykliką”. Początkowo panele miały znaleźć się na dachu, jednak jego nachylenie nie sprzyjało instalacji. Właśnie dlatego firma fotowoltaiczna zasugerowała, aby instalację umieścić w kształcie krzyża na najbardziej nasłonecznionej ścianie budynku.

Przykład idzie z góry

Wielokrotnie pisaliśmy o apelach papieża Franciszka odnośnie środowiska naturalnego.

Głowa Kościoła katolickiego nawoływała do zmiany codziennych nawyków, odejścia od kultury marnotrawstwa i poszanowania zasobów natury. Duchowny zwracał się także do polityków i wielkich koncernów, których wpływ na kształtowanie się klimatu jest realny. Stwierdził, że konieczna jest transformacja energetyczna świata oraz prowadzenie biznesu bez wyrządzania szkody naturze. 

Fot. Jeon Han

Jak widać, słowa Papieża spotkały się z pozytywnym odzewem – przynajmniej ze strony niektórych duchownych. 

Mamy nadzieję, że grono zielonych parafii cały czas będzie się powiększać! 

Źródło: Fakty TVN, magazynbiomasa.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.