Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zielony przemysł szklarski: projekt wychwytywania dwutlenku węgla

okna

Zielony przemysł szklarski: projekt wychwytywania dwutlenku węgla

Obniżenie emisji dwutlenku węgla jest celem światowego przemysłu. Każda gałąź gospodarki boryka się z wyzwaniami dotyczącymi ilości wytwarzanego CO2. Przed szansą na efektywne obniżenie poziomu emisji i wdrożenie korzystnych rozwiązań energetycznych stanął też przemysł szklarski. Czy udało się opracować odpowiedni plan dekarbonizacji?

Producenci zaznaczają, że technologia produkcji szkła nie ma znacząco negatywnego oddziaływania na środowisko. Szkło jest surowcem w pełni przetwarzanym, co stawia go dużo wyżej pod względem bezpieczeństwa i mniejszej szkodliwości dla środowiska, niż produkcja (i odpady) plastiku. Jednak jak każda fabryka, także i huta szkła emituje CO2. Dlatego brytyjska spółka chemiczna C-Capture i japoński producent szkła Pilkington postanowiły zrobić eksperyment z zastosowaniem nowoczesnej technologii wychwytywania i zatrzymywania dwutlenku węgla.

Projekt wart uwagi

Firma C-Capture z siedzibą w Leeds opracowuje technologię, która ma zminimalizować emisję CO2 z przemysłu szklarskiego. To jedna z ciekawszych informacji z branży energii odnawialnej i ochrony środowiska z ubiegłego tygodnia. Celem projektu jest ograniczenie zużycia energii potrzebnej do produkcji szkła o ponad 40%. 

Firmy chcą propagować alternatywne podejście do wytwarzania surowców, ograniczając zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Z uwagi na kosztowność tej technologii, C-Capture złożył wniosek do Innovate UK’s Sustainable Innovation Fund o dofinansowanie projektu. Nowe rozwiązanie miałoby zostać wykorzystane właśnie w hucie szkła japońskiego Pilkington. 

Cieszymy się, że otrzymaliśmy dofinansowanie od Innovate UK, które pomoże nam pokazać, jaki potencjał tkwi w nowych rozpuszczalnikach C-Capture. Chcemy udowodnić, że najnowsze odkrycie będzie przydatne w przemyśle, który jak dotąd uważano, jest trudną gałęzią w dążeniu do dekarbonizacji powiedziała dr Helen Atkinson, kierownik ds. rozwoju w C-Capture.

Projekt odpowiada na wyzwania współczesnego przemysłu, który musi ulec modernizacji i przemianie ze względu na nowe regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Technologia C-Capture ma zadanie wychwycić dwutlenek węgla, wykorzystując w produkcji nową klasę rozpuszczalników wolnych od amin (pochodnych amoniaku). Spółka jest gotowa podjąć się tego projektu badawczego na szeroką skalę, aby mógł być powszechnienie wykorzystany w przemyśle szklarskim podczas produkcji z tego surowca.

Samo C-Capture zostało założone w 2009 roku i jest spółką spin-out Wydziału Chemii Uniwersytetu w Leeds. Niedawni inwestorzy to IP Group, Drax i BP Ventures. C-Capture wierzy, że technologia wychwytywania dwutlenku węgla może być zastosowana w wielu procesach energetycznych: podczas wytwarzania energii z węgla, gazu, biomasy i przemysłu stalowo-aluminiowego. Rozwiązanie C-Capture ma być ekonomiczne i konkurencyjne w świetle zielonej przemiany świata.

Źródło: businessgreen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.