Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ziemia sobie poradzi, a Ty? Krakowska przyroda znów zabiera głos

Ziemia sobie poradzi, a Ty? Krakowska przyroda znów zabiera głos

Kolejny rok z rzędu w Dniu Ziemi Kraków został podbity przez kartony, które przemawiają do przechodniów. Hasła, które można spotkać w okolicach centrum zachęcają do niemarnowania wody, zrezygnowania z podróży samochodem i szanowania miejskiego środowiska, w szczególności rzek. Kto stoi za tajemniczą akcją? 

UsłySZum – planeta zabiera głos w Dzień Ziemi

W zeszłym roku w Dzień Ziemi przemówiły krakowskie drzewa. Chciały zwrócić uwagę na swoją niezwykle ważną rolę w ekosystemie miejskim, a także ostrzec mieszkańców Krakowa przed skutkami postępującej betonozy. 

Drzewa regulują klimat, obniżają temperaturę miejskiej wyspy ciepła, a zieleń sama w sobie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie jesteśmy w stanie funkcjonować w oderwaniu od natury. Możemy sadzić nowe drzewa, jednak dla ich rozwoju kluczowy jest czas – dlatego musimy dbać o te, które już mamy. Wszechobecna “betonoza” musi zostać zatrzymanatłumaczyła Justyna Wielosik, jedna z inicjatorek projektu

Akcja rozeszła się szerokim echem, podbijając serca mieszkańców miasta, którzy publikowali w sieci zdjęcia przemawiających drzew. 

Krakowska przyroda zabrała głos również w tym roku pod hasłem #usłySZum. Kto stoi za inicjatywą?

Carbon Footprint Foundation udowadnia, że ekologia się opłaca

Inicjatorami akcji jest krakowska Fundacja Carbon Footprint, która na co dzień zajmuje się promowaniem ekologicznych postaw oraz edukacją na rzecz środowiska i klimatu. Tym razem do mieszkańców próbuje przemówić m. in. Wisła. 

Akcja #usłySzum z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi 2022/ źródło: mat. prasowy

22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie świętują Dzień Ziemi. Idea troski o planetę łączy nas, niezależnie od narodowości, wyznania, wieku czy zawodutłumaczy Fundacja Carbon Footprint. 

Długo zastanawialiśmy się, jak włączyć się w akcję i zwrócić uwagę każdego z nas na potrzeby ziemi. W tym roku wraz z grupą wolontariuszy Carbon Footprint Foundation postanowiliśmy zorganizować miejski happening. 

Zależy nam, aby docierać do świadomości społeczeństwa, zwracając uwagę na problemy środowiskowe. Tym razem jako temat przewodni wybraliśmy wodę i rzeki dodaje Alicja Goc z zespołu Fundacji Carbon Footprint. 

Kartony można spotkać m. in na moście Kotlarskim, Dębnickim, Grunwaldzkim czy na Kładce Ojca Bernatka. Fundacja zachęca mieszkańców miasta do dołączania do akcji, fotografowania haseł, które spotkają na swojej drodze i wrzucania zdjęć na Instagrama. 

Zatrzymaj się i posłuchaj, co chce powiedzieć Wisła

Jak podkreślają autorzy projektu, hasło #usłySZum ma zwrócić uwagę przechodniów na dźwięki krakowskich rzek zderzone z hałasem przejeżdżających samochodów, który zagłuszają odgłosy natury. 

Przygotowywania akcji #usłySzum/ źródło: mat. prasowy

Inicjatywa #usłysSZum powstawała dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którzy ostatnie tygodnie spędzili na przygotowywaniu materiałów. Jak podkreślają autorzy, kartony wykorzystane w akcji pochodzą z odzysku, a po 7 dniach trafią do recyklingu. 

Źródło i fot. główne: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.