Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ziemniak zamiast plastiku – polska rewolucja w tworzywach

potato

Ziemniak zamiast plastiku – polska rewolucja w tworzywach

Nie na frytki, ani na purée. Ziemniak jest jadalny, a więc i biodegradowalny. Cechę tę wykorzystała Grupy Azoty. W Tarnowie powstał właśnie program wytwarzania materiałów ze skrobi termoplastycznej, które zastąpią problematyczny plastik.

Ziemniaczana torba

Grupa Azoty z Tarnowa uruchomiła pilotażowy program, w którym testuje funkcjonalność zawartej w warzywie skrobi termoplastycznej w wytwarzaniu biodegradowalnych materiałów.  Ziemniaczane opakowania, torebki, czy naczynia miałyby zastąpić szkodliwy dla środowiska plastik. Ziemniak nie dość, że może rozłożyć się w ziemi, to jeszcze stanowi dobry nawóz, który odżywi glebę i rosnące w niej rośliny. Skrobia termoplastyczna to pierwszy w 100 proc. biodegradowalny produkt Grupy Azoty, potwierdzony laboratoryjnymi badaniami.

Doniczki ze skrobi

Jaką przewagę nad plastikiem ma ziemniak? Jest łatwo dostępny, tani i uniwersalny. Może zostać wykorzystany w branży spożywczej, gastronomicznej, ogrodniczej i innych. W marcu Grupa Azoty zgłosiła swoją linię produkcyjną do Europejskiego Urzędu Patentowego. Ponadto, dwa dni temu oficjalnie ogłosiła partnerów, z którymi będzie wkrótce współpracować. Są nimi: Polska Grupa Opakowaniowa Opakomet S.A. oraz Instytut Badawczy Leśnictwa. Spółka podpisała też list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasami Państwowymi, które miałyby wykorzystywać biodegradowalne produkty Grupy.

Testy nad skrobią, źródło: Grupa Azoty Tarnów

Reakcja na dyrektywę plastikową

Jak podaje Grupa Azoty, uruchomienie linii pilotażowo-produkcyjnej jest odpowiedzią na unijną dyrektywę plastikową. Zakłada ona znaczne ograniczenie produkcji oraz zużycia plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. W zamian za nie, ma za to zwiększyć się skala stosowania produktów możliwych do ponownego przetworzenia lub biodegradowalnych. W procesie odejścia od tworzyw sztucznych na rzecz organicznych dużą rolę ma odegrać skrobia. Szacuję się, że do 2030 roku europejski rynek skrobi odnotuje dwukrotny wzrost.

Surowiec ze skrobi, Grupa Azoty Tarnów

– Produkcja tworzyw biodegradowalnych, umożliwiających w pełni naturalny i neutralny dla środowiska proces rozkładu materiału, wpisuje się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu i jednocześnie jest zgodna z naszymi celami. Brak producentów skrobi termoplastycznej na rynku polskim i w Europie Środkowo-Wschodniej powoduje, że będziemy pionierem produkcji TPS […] – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.

źródło: tarnow.grupaazoty

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.